Psikolog ücretleri ve fiyatları

psikolog ücretleri ve fiyatları

psikolog ilhan bozkurt
Psikolog İlhan Bozkurt

Psikolog terapi ücretleri ve fiyatları ne kadar:

Psikolog terapi ücretleri psikoterapi alınan psikolog ve hizmetin alındığı yere göre değişiyor.Bu nedenle psikolog seans ücretleri özel hastaneler veya özel kliniklerde farklı şekillerde ücretlendiriliyor. Çoğu kişi artık psikolog ücretlerini pahalı bulup Devlet hastanelerini tercih ediyor;ancak yeterli ilgi göremediğini ve zaman ayrılmadığını düşünüp fiyatı daha makul özel hizmetlere tekrar yöneliyor. Daha ekonomik terapi yolu olan online terapiyi bilenler bu yönteme yöneliyor. Çünkü psikologlar online terapi ile mekandan veya patron komisyonlarından kaynaklı fiyat artışlarını en aza indiriyor böylece terapi ücretlerini daha düşük tutabiliyorlar.Tabi internette de site sahibi bilgisyar mühendislerinin patron olduğu web sitelerinde çalışan psikologlar da var, bu durumda ücretin yarısını patron aldığı için ücret psikologlar için doyurucu olmayacağından fiyatlar yine yüksek tutuluyor.Yani aracı sitelerle yapılan bir seans için ödediğiniz 120TL nin 60TL si Pikoloğa 60TL si site sahibi bilgisayar mühendislerine kalıyor.Bu nedenle bireysel olarak çalışan online psikologların fiyatları daha makul ve sürdürülebilir oluyor.

Psikolog terapi ücretleri ne kadar?

Psikologların çalıştığı kliniklerde yüzyüze uygulanan psikoterapi seanslarının ücretleri:100-250TL arasında değişmektedir. Özel bir hastaneden psikolog randevusu almanız gerektiğinde yönetmelikler gereği direkt olarak psikologla görüşme imkanınız olmuyor. Psikologla görüşmek için önce hastanenin psikiyatri veya nöroloji kliniğine giriş yaptırmanız ve psikiyatris ya da nöroloji uzmanı için muayene ücreti ödemeniz gerekiyor.Çünkü hastanelerde psikolojik tedavi hizmetleri psikiyatri kliniği adı altında ücretlendirilebiliyor. Bu da psikolog terapi ücretlerinin artmasına neden oluyor. Psikolog eğer birden fazla terapi almanıza karar verirse başta yaptığınız bu ekstra ödemeyi her gelişinizde aynı şekilde yapmaya devam ediyorsunuz. Bu uygulama nedeniyle hastadan psikolog ücretleri dışında ayrıca psikiyatrik değerlendirme ücreti de alınabilmekte, bu nedenle psikolog seans fiyatları ve psikoterapi ücretleri artmaktadır.Psikolog terapi ücretlerindeki bu yükseklik online terapiye olan ilgiyi artırıyor.

Online terapi ücretleri ne kadar?

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı psikolog seans fiyatları ve psikoterapi ücretleri vatandaşa yüksek gelmektedir. Bu nedenle fiyat olarak daha uygun olan online terapi tercihleri de artmaktadır.

İlaç tedavisi gerekmeyen danışanlar için uygulanabilecek online terapi fiyatları: 30 dakika, 45 dakika ve 60 dakika seçenekleri sayesinde daha düşük terapi ücretleri uygulanmasına imkan veriyor. Böylece online terapi ücreti yüzyüze terapi ücretlerine göre 45TL den başlayan fiyatlarıyla ortalama %50 daha ekonomik oluyor.Tabi psikologların işgören(işçi) olduğu aracı sitelerle yapacağınız görüşmelerde patron payı %50 olacağı için fiyat da yüzyüze terapilerden pek farklı olmuyor.Yani aracı sitelerle yapılan bir seans için ödediğiniz 120TL nin 60TL sini patrona(bilgisayar teknikeri veya programcısına) 60TL sini psikoloğa ödemiş oluyorsunuz.

Psikolog seans ücretleri pahalı mı?

Psikolog seans fiyatları verilen hizmetin kalitesine ve psikologlara verilen psikolog ücretlerine göre değerlendirilmelidir.Bu nedenle psikolog fiyatları Ankara,İstanbul,İzmir gibi büyük şehirler de biraz daha pahalı olabiliyor. Mesleğinde iyi ve size 60 dakikasını ayıran bir psikolog için terapi sonunda vereceğiniz psikoterapi ücretleri aslında normal görünüyor. Çünkü diğer tıp branşlarında 20 dakika bile sürmeyen muayeneler için en az bu kadar ücretler ödeniyor ve psikolog muayene ücretleri bu işlemlerle kıyasladığımızda ayrılan zaman açısından fiyatı da makul görünüyor. Eskilerin tabiriyle hekim muayeneleri için: "iki tık tık yaptı birsürü para aldı" deme şansınız psikolog terapisi için yok gibi görünüyor.

Kaynak: www.onlineterapiler.com
Psikolog İlhan BOZKURT
2 August, 2012
İletişim: onlineterapiler@hotmail.com

Soru-Görüş-öneri ve istekleriniz için psikoloğa sor lingimize tıklayabilir veya
Aşağıdaki bilgilerle beraber onlineterapiler@hotmail.com adresimize eposta gönderebilirsiniz.
*İsim:
*Yaş:
*Cinsiyet:
*Eğitim durumu:
*Meslek:
*Medeni durum:
*Yaşadığınız İl:
*Kısaca yaşanan sorununuz:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

psikoloğa soru sor,psikologa soru sor,psikolog soru cevap,psikoloğa sor, online psikolog

www.onlineterapiler.com Anasayfa | Psikoloğa sor | Kişilik testi yap |Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır