Anne ve babalar için ebeveynlik stresiyle baş etme ipuçları

ebeveynlik stresiyle başetmeAmerikan psikoloji derneğinin yaptığı bir anket çalışmasına göre insanların yüzde 80'i parasal nedenlerle stres yaşıyor. Ekonomik nedenlerin yanı sıra bir çok kişi (%70) ise aile görev ve sorumluluklarının kendilerinde strese yolaçtığını fade ediyor.

Anne babanın stresi çocukları şişmanlatıyor

Stres yüzünden yiyip içen ya da sağlıksız yeme düzenine sahip babalar ve annelerin çocukları da onların stresle başa çıkma stillerini aynen taklit etmekte ve onlarda fazla yemektedirler. Araştırmalar ergen yaşataki obez çocuklarının yeme davranışlarının ebeveyn tutum ve besleme şeklinden önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir. 

Benzer şekilde, ebeveynlerin zararlı madde kullanımı da genellikle gençlerin bu sağlıksız alışkanlıkları geliştirme oranını etkilemektedir. 

Stres yönetimi nasıl olmalı

Uzun bir günün ardından eve geldiğinizde çocuğunuzla konuşmak yerine kanepede yatıp dinlenmek size daha cazip gelebilir. Ancak bunun dışında da bazı yollar var.

Bazı insanlar sıklıkla streslerini sigara içmek, bir şeyler yiyip içmek gibi sağlıksız şekilde yönetmeye çalışırlar. Bu tür sağlıksız stres yönetme şekilleri ebeveynler için özellikle tehlikelidir; çünkü bu faydalı olmadığı gibi onların davranışları çocukları için de olumsuz model oluşturmaktadır. 

Ebeveynlik stresiyle başetmek için bazı yaşam tarzı önerileri

  • Çocuğunuz için pozitif model olun. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olan ve streslerini egzersiz ya da diğer spor faaliyetleriyle yöneten ebeveynler çocukları için pozitif model olamaktadırlar.
  • Anne babalar için çocuklarına stres yönetiminde olumlu rol model olmak ve stresi sağlıklı şekilde yönetmek zorlu bir görev olabilir ancak; ebeveynler kendileri ve çocukları için fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yaşam sürdürmeye başlamak için çok çeşitli küçük adımlar atabilirler. 
  • Uzun bir günün ardından çocuğunuzla konuşmak yerine kanepede dinlenmek size daha cazip gelebilir. Ancak aktif olmak ve çocuklarınızla vakit geçirmek, ailenizde sağlıklı alışkanlıkların geliştirilmesine yardımcı olabilir. 
  • Fiziksel aktivite vücudunuza doğal bir enerji kazandıran ve stresin toksik etkilerini azaltabilen endorfin salgısının beyninizden salınmasını sağlar. 
  • Ailecek yürüyüçe çıkmak ya da bisiklete binmek, oğlunuz ya da kızınızla birlikte oynamak veya onlarla yürüyüşe çıkarmak stresinizi azaltmanıza ve çocuklarınızın sağlıklı bir yaşam biçiminin önemini modellemelerine yardımcı olacaktır. 
  • Yapacağınız bu faaliyetlere rağmen stresinin sizi hala olumsuz yönde etkilemeye devam ediyorsa o zaman uzman bir psikolog ile konuşmak size yardımcı olabilir. Klinik psikologlar, kişilerin stres kaynaklarını yönetmesine ve hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için kanıta dayalı tedaviler kullanmaktadır. Stres yönetimine birçok farklı yaklaşım vardır, ancak bir psikolog sizin özellik ve tercihlerinize en uygun türü seçecektir. Bölgenizde bir psikolog bulmak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    Yayın tarihi: 08/06/2017


    ©Telif hakkı. Sitedeki yazılardan sitenin çalışır şekilde lingi verilmeden alıntı yapılamaz


|© 2010-2017 www.onlineterapiler.com