Sorunlarınıza online çözümler

Psikolog İlhan Bozkurt ile Online terapiler'e HOŞ GELDİNİZ...

|ANA SAYFA | | |ONLİNE TERAPİ | | KİŞİLİK TESTİ | | ücretsiz SORU SOR III|

Cinsel sorunlar ana sayfası


Cinsel kimlik bozuklukları ve tedavisi

Cinsel kimlik sorunları ve tedavisine geçmeden önce konuyla ilgili olarak öncelikle şu kavramların bilinmesi gerekir :

1-Cinsel kimlik: kişinin kendini kadın ya da erkek olarak hissetmesidir.

2-Cinsel rol:  kişinin toplum tararfından benimsenen ve diğer kişilere gösterdiği kadın ya da erkek davranışlarıdır .

3-Cinsel kimlik bozukluğu: Karşı  cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir. Erkeğin kendini kadın, kadının kendini erkek hissetmesidir. Karşı cinsiyetten biri olarak yaşama isteği vardır ve  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler

4-Transseksüellik: Transseksüellerin  ortak özellikleri mevcut cinsel organlarından kurtulup  diğer cinsiyete geçmek isteğidir.Çocukluk  dönemlerinde genellikle diğer cinsiyetin oyunlarını ve giyinme şeklini tercih ederler

Transseksüellerin çoğu kendini eskiden beri karşı cinsiyete ait hissettmiştir. Erkek transseksüeller; çocukken erkek oyunlarından hoşlanmadıklarını, daha çok kızların oyunlarını tercih ettiklerini, bebeklerle oynamayı ve süslü elbiseler giymeyi sevdiklerini söylerler.

Görüldüğü üzere cinsel kimlik bozuklukları bazılarının iddia ettiği gibi fizyolojik değil sosyal ve psikolojik faktörlere bağlıdır. Kişinin yetişme tarsı, tercihleri ve iradesiyle doğrudan ilişkilidir.

Transseksüalitenin nedenleri

Transseksüalitenin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çocuğun kişilik yapısında ve özellikle cinsel kimliğin oluşumunda kendi cinsinden olan ebveynle özdeşim çok önemlidir. Ve yeterli özdeşim kurulamaması cinsel kimlik sorunlarına neden olabilmektedir.

Cinsel kimlik bozukluğu, cinsiyet bozukluğu, eşcinsellik, taransseksüellik, eşcinsellik gibi kişiyi rahatsız eden sorun ve durumlar kişinin istemesi halinde çözülebilecek sorunlardır ve çözümü bilinçli bir çabayı gerektirir.

Bu sorunlar, sorun yaşayan kişinin iyileşme arzusuna bağlı olarak psikologla yüzyüze ya da internet ortamında yapılacak görüşmelerle büyük ölçüde çözülebilmektedir.

Cinsel sorunlar ana sayfasına dönmek için tıklayın


© 2010-2015 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır