Cinsel kimlik bozuklukları ve tedavisi

Cinsel kimlik sorunları ve tedavisine geçmeden önce konuyla ilgili olarak öncelikle şu kavramların bilinmesi gerekir :

1-Cinsel kimlik: kişinin kendini kadın ya da erkek olarak hissetmesidir.

2-Cinsel rol:  kişinin toplum tararfından benimsenen ve diğer kişilere gösterdiği kadın ya da erkek davranışlarıdır .

3-Cinsel kimlik bozukluğu: Karşı  cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir. Erkeğin kendini kadın, kadının kendini erkek hissetmesidir. Karşı cinsiyetten biri olarak yaşama isteği vardır ve  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler.

4-Transseksüellik: Transseksüellerin  ortak özellikleri mevcut cinsel organlarından kurtulup  diğer cinsiyete geçmek isteğidir.Çocukluk  dönemlerinde genellikle diğer cinsiyetin oyunlarını ve giyinme şeklini tercih ederler.

Transseksüellerin çoğu kendini eskiden beri karşı cinsiyete ait hissettmiştir. Erkek transseksüeller; çocukken erkek oyunlarından hoşlanmadıklarını, daha çok kızların oyunlarını tercih ettiklerini, bebeklerle oynamayı ve süslü elbiseler giymeyi sevdiklerini söylerler.

Görüldüğü üzere cinsel kimlik bozuklukları bazılarının iddia ettiği gibi fizyolojik değil sosyal ve psikolojik faktörlere bağlıdır. Kişinin yetişme tarsı, tercihleri ve iradesiyle doğrudan ilişkilidir.

Transseksüalitenin nedenleri

Transseksüalitenin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çocuğun kişilik yapısında ve özellikle cinsel kimliğin oluşumunda kendi cinsinden olan ebveynle özdeşim çok önemlidir. Ve yeterli özdeşim kurulamaması cinsel kimlik sorunlarına neden olabilmektedir.

Cinsel kimlik bozukluğu, cinsiyet bozukluğu, eşcinsellik, transseksüellik, eşcinsellik gibi kişiyi rahatsız eden sorun ve durumlar kişinin istemesi halinde çözülebilecek sorunlardır ve çözümü bilinçli bir çabayı gerektirir.

Bu sorunlar, sorun yaşayan kişinin iyileşme arzusuna bağlı olarak psikologla yüzyüze ya da internet ortamında yapılacak görüşmelerle büyük ölçüde çözülebilmektedir.

Cinsel terapi gerektiren diğer cinsel sorunlar:

Cinsel terapi nasıl yapılır

Cinsel terapi cinsel sorun yaşayan birey ya da çifle yüzyüze yapılan görüşmelerden oluşan bir süreçtir. Diğer yüzyüze yapılan bireysel veya aile terapilerinden yöntem olarak hiç bir farkı yoktur.Sorunların nedenleri tespit edilir, çift ya da bireye bu konuda içgörü kazandırıldıktan sonra bilgilendirme yapılır. Terapi odasında herhangi bir uygulama yapılmaz bunun yerine çiftlere ya da bireye evde yapmaları gereken görevlerden oluşan ev ödevleri verilirek bunların takibi diğer görüşmelerde yapılarak devam edilir.

Cinsel terapiden çekiniyorsanız ne yapmalısınız

Cinsel sorunlar mahrem konular olarak kabul edildiği için bir uzmana bu konuda başvurmaya da çekinebilirsiniz. Bu gayet normaldir; ancak toplumda çok yaygın olarak görülen bu sorunlar tedavi edilmediğinde kişinin iş, evlilik ve sosyal çevre ile uyumunu bozmaktadır. Cinsel sorunlar için yüzyüze bir psikologtan destek alma imkanınız yoksa veya bu yolu tercih etmiyorsanız internet üzerinden online terapi ile de bu sorunlarınıza çözüm araybilirsiniz.

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

 

Anasayfa | Soru Sor | Kişilik testi yap | Online Terapi istiyorım | © 2010 www.onlineterapiler.com Tüm hakkı saklıdır.