Çocuğunuza akıllı telefon almak için doğru yaş hangisidir?

 

 

çoğa kaç yaşında telefon alınmalıEskiden çocuklara kaç yaşında araba anahtarı verilmeli diye sorulurken gelişen teknoloji ile birlikte artık çocuklara akıllı telefonun kaç yaşında alınabileceği sorulmaya başlandı.

Akıllı telefonlar günümüzde internet erişimi nedeniyle bilgiye kolay ulaşmak gibi bazı faydalar sağlarken beraberinde bazı riskleri de getirmektedir. Çocuklarda; telefon bağımlılığı, cinsel içerik bağımlılığı ve dürtü kontrol sorunları bu risklerin en önemlileridir.

Çocuklar kaç yaşında telefon kullanmaya başlıyor

ABD de yapılan bir araştırmaya göre çocuklar akıllı telefon kullanmaya ortalama 12-14 yaşlarında başlamaktadırlar. Çocuklara akıllı telefon alırken çocuğun hangi yaşta olduğundan ziyade çocuğunuzun özelliklerini göz önünde tutmanız daha uygun bir yaklaşımdır.

Risk açıısndan akıllı telefonun bilgisayardan ne farkı var
Akıllı telefonların bilgisayar kullanımına göre riski,  anne baba denetimi olmadan çocuğun her an mobil olarak internete erişim sağlayabilmesidir.

Araştırma sonuçlarına göre

70bin çocukla yapılan bir araştırmada cinsel içerikli yazışmaların 5. Sınıfta başladığı, pornografi bağımlılığının ise 11 yaşlarında başladığı  bulunmuştur.  
Geçen yıl Kolarado’daki bir lisede 100 öğrencinin çıplak fotoğraflarının mobil araçlarla internette paylaştığı tespit edilmiştir. 
1240 aile ile yapılan bir araştırmada ise ailelerin %50’si çocuklarının telefon bağımlısı olduğunu, %60’ı ise aşırı telefon kullandığını ifade etmiştir.

Beyin gelişimi önemli
Akıllı telefon kullanımının bir diğer riski de dürtü kontrolü ile ilgildidir. Dürtülerin kontrolü biyolojik gelişimle de bağlantılıdır. Prefrontal korteks, dürtü kontrolünden sorumlu beynin bir parçasıdır ve gelişimi 20 yaşına kadar tamamlanmamaktadır. İnternette dürtülerini kontrol edememek sorunlu bir kullanıcı haline gelmeye neden olabilir.

Çocuğunuzla akıllı telefon kullanım sözleşmesi yapın

Çocuğunuza artık bir akıllı telefon almanın zamanı geldiğini düşünmeye başladıysanız onunla bir kullanım sözleşmesi yapın.

Kullanım sözleşmesinde şu konulara yer verin:

 Yayın tarihi: 03/08/2016

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.|© 2010-2016 www.onlineterapiler.com