Depresyon ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı nedir

depresyon kalp hastalığı riskini artırıyor

Depresyonu olan bir kişide kalp hastalığı gelişme olasılığı daha mı fazladır?

Depresyonlu bir kişi kalp hastalığı için yüksek risk altındadır. Aynı zamanda kalp hastalığı olan bir kişi de depresyon için yüksek risk altındadır. Günümüzde bu iki hastalık arasındaki bağlantı karmaşık ve tamamen anlaşılamamıştır.

 

depresyon ve kalp hastalığı arasındaki önemli ilişki Ancak; depresyon hastalarında görülen, egzersiz veya doğru dürüst yemek yememek, sigara ve alkol kullanmak gibi depresyon ile ilişkili davranışlar, kalp hastalığı için de önemli risk faktörleridir. Yine bazı çalışmalarda depreson belirtilerinden biri olan uykusuzluğun da kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceği bulunmuştur.

Depresyon kalp hastalıklarına neden olabildiği gibi aynı zamanda varolan kalp hastalığını daha da kötüleştirebilir. Depresyondaki kalp hastaları kalp ilaçlarını kullanmaya daha isteksiz olmakta ve kalp hastalarının dikkat etmesi gereken yaşam şekline uygun yaşamamak gibi tepkilerde bulunabilmektedirler.

Ayrıca bilimsel çalışmalar depresyonun; kalp ritmi, kan basıncı, stres hormonu düzeyleri ve kan pıhtılaşması için yıkıcı fizyolojik etkilere sahip olabildiğini göstermektedir. Kardiyovasküler hastalığı olan, kalp krizi geçirmiş veya koroner bypass ameliyatı olmuş aynı zamanda da depresyonu olan kişilerin ölüm riskleri, benzer hastalıkları olan; ancak depresyonu olmayan kişilere göre iki üç kat daha yüksektir.

Depresyon varlığı mutlaka araştırılmalı ve tedavi edilmeli

Bu nedenle kalp hastası olan bir kişide depresyon olup olmadığı ya da tam tersine depresyonu olan bir kişide kalp hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır. Depresyonun eşlik ettiği kalp hastalarında ya da kalp hastalığı henüz gelişmemiş depresyon hastalarında uygun ilaç ya da psikoterapi yöntemleri ile depresyonun tedavi edilmesi hayati öneme sahiptir. Depreyon tedavisinde kullanılan bilişsel davranışçı terapi yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Depresyon hakkında daha önce değindiğimiz şu yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:

Ayrıntılı değerlendirme ve test uygulaması için depreston testi sayfamızı ziyaret edip ücretsiz test uygulamsına katılın.

 


Yayın tarihi: 10/11/2015

 

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.