Evlilik felç sonrası hayatta kalma olasılığını yükseltiyor, Boşanmak ise felç sonrası ölüm riskini yükseltiyor.

 

Amerikada yılda 800bin kişiyi etkileyen kalp krisi veya beyin kanaması sonucu ortaya çıkan felç ölüm ve sakatlıkların önde gelen nedenlerinden biridir. Felç sonucu sağ kalma üzerinde evliliğin etkisini araştıran bir araştırmada evliliğin felç sonrası ölme oranlarını azalttığı rapor edildi. Raporda evliliğin ciddi bir sosyal destek unsuru olduğu ve bu nedenle felç geçiren kişilerin hayatta kalma oranlarını yükseltmede etkili olduğu belirtildi.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde Aralık 2016 tarihinde yayınlanan araştırmaya göre felç geçiren ve evli olan kişilerin felç sonucunda ölme oranları bekar ve dul olanlara göre daha düşük bulundu. Dr. Matthew Dupre'in baş yazar olduğu araştırmaya göre: Hiç evlenmeyen ve felç geçirenlerin ölüm olasılığı evlenenlere göre yüzde 71 daha yüksek bulunurken İki veya daha fazla boşanma geçmişi olanlarda bu oran yüzde 40 daha yüksek bulunmuştur. Felç ve kal krizi sonrası ölüm riskini artıran başlıca faktörlerin: sınırlı sosyal destek, depresif belirtiler, sosyo-ekonomik statü, alkol ve tütün tüketimi, yüksek tansiyon, diyabet olduğu ifade edilmektedir.

 

Yazımızı Beğendiyseniz başkalarıyla da paylaşabilirsiniz:

Facebook'ta Paylaş

 

 

Facebook sayfamızı takip etmek için buradan beğenin:


Diğer güncel psikoloji araştırmaları için tıklayın


Yayın tarihi: 18/12/2016

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.|© 2010-2016 www.onlineterapiler.com