Good enough harris bir adam çiz testi


Good enough harris bir adam çiz testi uygulaması ve yorumlaması en çok merak edilen testlerden biridir. Bu test ilk olarak 1926 yılında bir zeka testi olarak Goodenough tarafından geliştirilmiştir. daha sonra ise projektif bir test olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Öğrencisi Harris teste bir de kadın resmi çizmeyi ilave etmiş. Good enough güvenilir ve geçerli bir testtir. Görsel-mekansal yeteneği ölçer. Bu ölçeğin altında yatan varsayım, katılımcıların yapacakları çizimlerin onların genel zihinsel yeteneğini yansıtacağıdır.

Good enough bir adam çiz testinin tanıtımı

good enough bir adam çiz testiÖlçek türü: Performans testi, bireysel veya grup olarak uygulanabilir
Uygulama yaşı: 4-14 yaş arası çocuklara uygulanır
Süre: Testin uygulamasında zaman sınırlaması yoktur
Materyal: Boş bir kağıt ve kalem
Uygulanışı:
Çocukla bir ön görüşme yapılıp sıcak bir ilişki kurulmalı (adı, yaşı okula gidip gitmediği gibi sorular sorulabilir) daha sonra bir adam resmi çizmesi istenir.

Good enough bir adam çiz testinin puanlaması

Puanlama Cevap anahtarına göre yapılır. Çizilen resimdeki her bir nitelik için 1 puan verilir. Toplam puan zeka yaşına çevrilir ve çocuğun takvim yaşı da göz önünde ulundurularak zeka bölümü puanı hesaplanır.

Good enough bir adam çiz testi eğitimi

Good enough bir adam çiz testi uygulayabilmek ve yorumlayabilmek için bu tesin eğitimini almanız gerekir. Eğitimde Goodenough Harris Adam Çiz Testi Puanlama cetveli ve Rapor örneğini görebilirsiniz. Goodenough bir adam çiz testi eğitimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yayın tarihi: 11/03/2017

© İzinsiz alıntı yapılamaz. web sitelerine kısmi alıntılar için izin verilen kaynak gösterme şekli:
www.onlineterapiler.com sitesinden alınmıştır (link çalışır ve arama motorlarınca taranabilir şekilde eklenmelidir).

|© 2017 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır