Alerji gibi birçok hastalıktan kurtulmanın ve korunmanın yollları

Alerji gibi bir çok kronik hastalıktan kurtulmanın yolu korkularınızdan arınmaktan geçiyor. İlk defa duyacağınız şeyler yazdığımız ve hastalık ve psikolojinin etkileşimini incelediğimiz bu yazıda hastalıklara ve oluşumuna farklı bir bakış  açısı getiriyoruz:

Gelecekle ilgili kaygı ve korkular "alerji" ye neden oluyor.

Batı psikologları birçok alerjik hastalığın nedeninin psikolojik sorunlar olduğunu düşünüyor. Uygulanan bir çok yönteme rağmen  alerjinin tedavisi yeterli sonucu vermiyor. Alerji neden bazı insanlarda görülüyorda bazı insanlarda görülmüyor? Örneğin çiçek tozu bir ikişiye alerji yaparken başka birkişiye neden alerji yapmıyor. Bunun nedeni oluş mekanizmasını açıklamak dışında henüz tam olarak tespit edilmiş değil. "Bu nedir, neden mevcuttur?" Sorusu da cevapsız kalmaktadır.

Alerji" sadece sonuçtur

Avustralyalı psikiyatristler, psixoanalizin 100 yıllık geleneklerine dayanarak şunu  iddia ediyorlar "alerji" sadece sonuçtur”. Bu iddialarını kanıtlamak için 300 allerjik  hasta üzerinde yaptıkları araştırmada elde edilen ilginç sonuçlara göre:Çok fazla alerjik sorun yaşayan insanlar hayattaki her yeniliğe ve değişikliğe karşı korku hissi ile yaklaşıyorlar.

Bu tip insanlar geniş ailelerde ve, aşırı koruyucu, üzerine düşülerek yetiştiriliyorlar.Onların eğitimiyle daha çok sorunlu  anne ve büyük anne babalar ilgileniyor . Bu ailelerde İstenilen değişiklikler ve yenilikler büyük olaylar gibi kabul ediliyor.Hatta bu yenilikler çok güzel olsa bile büyükler bunu çok tartışabiliyor. Sonuç olarak: çocukta herhangi bir yeniliğe, bilinmezliğe karşı negatif hassasiyet oluşuyor. Zamanla bu alışkanlık haline geliyor. Yazın gelmesi, çiçekler, yeni yatak seti, tanıdık olmayan parfüm ve bunun gibi değişimi çağrıştıran yeniliklere vucudu alerjik tepki göstererek direnmeye başlıyor.
Araştırma sonuçlarına göre yine, alerjik insanlar kariyer plalanlarında daha çok zorluklarla karşılaşıyorlar ve uyumsuzluk gösteriyorlar.

Ayrıca, gıda alerjisi olan insanlar yakın ilişki kurmaktan, birine bağlanmaktan daha çok korkuyorlar.Bunu yapmayı istemelerine rağmen korkuyorlar.

Toza alerjisi olanlarda, köpek fobisi ve kapalı yerde kalma korkusu gözleniyor.
Peki neden bunlar oluyor? Meseleyi şöyle izah edelim: Kediye karşı alerjisi olan insanlar mümkün olduğunca bu hayvanlardan uzak durmaya çalışır, üzerlerinde hep antialerjen ilaçlarla dolaşırlar. Aslinda onları korkutan kedi, onun kılı veya saldırması korkusu değildir. Bu tür alerjileri olan  insanlar bağımsız olan ve değişen şeyleri sevmezler, onlardan korkarlar, kedi de bunlardan birdir sadece.

Köpeklere alerjisi olan insanlar ise kimseye güvenmezler, herkesten şüphe duyarlar.

Öyleyse ne yapmak gerekir?
Öncelikle ilaçlara bel bağlamadan önce sorunun çözümünü kendinizde aramalısınız. Hayatınızda ne oluyor, ne yenilikler yaşanıyor. Alerji her zaman hangi noktada gerçekleşiyor tespit edin ve aşağıdaki önerileri uygulamakla beraber bir psikologdan profesyonel destek alın:
- Korktuktuğunuz her nesnenin bir listesini yapın.
- Hangi durumlarda bu korkular en yüksek seviyede oluyor tespit edin.
- Korkularınızdan kaçmayayın, onları izleyin, gözleyin, tanıyın. Korktuğuğunuz şeylerin hoş ve güzel taraflarını görmeye çalışın.
Hayatınızı bu korkulardan arındırın. Korkulardan kurtulun. Bunu başardığınızda, alerji sizi terkedecektir.

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Anasayfa | Soru Sor | Kişilik testi yap | Online Terapi |© 2010-2014 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır