İnternet bağımlılığı ve tedavisi

 

İnternet bağımlılığı ve tedavisi

Bu makalede internet bağımlılığı belirtileri, internet bağımlılığının nedenleri ile tedavisinde kullanılan yöntemler, bağımlılık testi ve ölçeğine yer verdik. Konu hakkındaki pdf ve ppt slayt sunularına da sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde internet gibi bilişim teknolojilerinin hızla gelişimi yeni hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu yeni hastalıklardan şuanda en popüler olanı internet bağımlılığı. Dünyadaki internet bağımlılarının sayısı o kadar arttıki artık ülkeler internet bağımlılığından kurtulma yollarını aramaya ve bunun için tedavi merkezleri kurmaya başladı. Örneğin yakın zamanda ABD'de özel bir internet bağımlılığı tedavi merkezi açıldı."internet bağımlılığı bulunanları tedavi'' amacıyla kurulan bu merkez ReSTART adını taşıyor. Merkez Yöneticisi Hilarie Cash, aşağıda liste olarak verdiğimiz belirtilerden üçünün bir kişide bulunması halinde o kişinin interneti suistimal ettiğini, beş veya fazla belirtiyi taşıyorsa ''bağımlı'' hale geldiğinin kabul edildiğini belirtiyor..

Cash'in açıklamasına göre internet bağımlılığının belirtileri şu şekilde:

''İnternet başında geçirilen sürelerin giderek artması
İnternette geçirilen süreler ve bu davranışı kontrolde zorlanma
internet başında iken kendini daha mutlu hissetme
Başka bir işle meşgulken interneti özleme
Aileyi veya arkadaşları dikkate almama
İnternet kullanımına ilişkin olarak başkalarına yalan söyleme
İşte veya okulda farklı amaçlı internet kullanımı
İnternet kullanımı ile ilgili davranışlarına ilişkin suçluluk veya utanç duyma
Uyku zamanlarını değiştirme
Kilo değişimi
Sırt ağrısı, baş ağrısı, bilek ağrısı
İnternet dışı diğer faaliyetlerden geri çekilmek.''


İnternet bağımlılığı tedavisi yapan bu merkez, Microsoft'un genel merkeziyle, önemli bir bilgisayar endüstrisi merkezinin yakınında, Redmond civarında açıldı ve bağımlılık tedavi merkezi 14.000 dolar karşılığında, video oyunları, internette yazışma veya 'facebook, eBay, Twitter' gibi sitelerde zaman tüketici şekilde vakit geçirenlere 45 günlük bir tedavi programı sunuyor.

''İnternet bağımlılığı'' ABD Psikiyatri Birliğince zihinsel düzensizlik olarak kabul edilmiyor ve bu nedenle sağlık sigortalarına dahil edilmiyor. Ancak bazı uzmanlar bu durum depresyonun veya zihinsel açıdan olumsuz koşulların bir göstergesi olarak da ortaya çıkmış olabileceğini belirtiiyor. ABD dışında Çin, Güney Kore ve Tayvan'da da internet bağımlılığını tedavi etmek amaçlı merkezler bulunuyor. Ülkemizde ise Bakırköy Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde 2012 yılında açılan internet bağımlılığı polikliniğinde internet bağımlısı olduğunu düşünen kişilere randevu verilerek değerlendirme ve tedaviler yapılıyor.

İnternet bağımlılığı ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sunu, slayt ve ppt dosyalarını da inceleyebilirsiniz:

1- İnternet bağımlılığı ppt


Yayın tarihi: 22/08/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com