Kedi dışkısındaki tehlike(Psikolojik sorunlara bile yol açabiliyor

kedi dışkısının zararları

Çiğ ya da az pişmiş etten bulaştığı bilinen toksoplazmanın enfekte olmuş fare ya da çiğ et yiyen kedilerin dışkısından da insanlara bulaştığı ve  vücutta enfeksiyon oluşmasına neden olduğu açıklandı.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Merkezindeki bilim adamları toksoplazmaya yol açan durumların sosyal yaşam alanlarında sanılandan daha fazla olduğunu söylüyor.

Özellikle büyük şehirlerde çöplere ya da dışarıya boşaltılan kedi dışkısındaki toksoplazmanın çocuk parklarından ya da çöp kovalarından insanlara bulaşabildiği belirtiliyor.  

Toksoplazmanın yol açtığı enfeksiyonların insan beden sağlığına olumsuz etkisi kadar  şizofreni, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk başta olmak üzere psikolojik sorunlara da yol açabileceği bildirildi. Kedi dışkısındaki parazitler özellikle hamileler ve bağışıklık sitemi zayıf olanlar için büyük risk taşıyor.

Tenn Vanderbilt Üniversitesinden Dr. William Scharffner toksoplazmanın hamile ve bağışıklık siteminde sorun olanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceğini doğrularken şizofreni ve bipolar bozukluk gibi psikolojik sorunlar arasında ilişkinin zayıf olduğunu söylüyor.
ABD’de gıda kaynaklı hastalıklar sonucu ölüme yol açan etkenler arasında enfekte olmuş et yemek ilk sıralarda yer alıyor.

Bu bilgilerden yola çıkarak kedilere bozulmuş, enfekte et verilmemesi, dışkısının kontrollü şekilde yok edilmesi, dışkıyla veya dışkının olabileceği bahçe-park gibi alanlardaki toprakla temastan korunulması gerektiği söyleniyor.

 Yayın tarihi: 20/09/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden alıntı yapılamaz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com