Mantarla Beslenmenin ruhsal ve bedensel faydaları

mantarların faydalarıKendi doğal ortamlarında hayatta kalabilen mantarların insan sağlığı için de güçlü etkilerinin olması hiç de şaşırtıcı değildir. 

Mantarlar zor şartlarda hayatta kalabilmek için güçlü antibakteriyel ve antifungal bileşiklere sahiptir. Bu faydalı bileşiklerin mantar tüketilerek  insan hücrelerini korumak için de kullanılması tabiki de mümkündür.

Mantarlar binlerce yıldır hem gıda olarak hem de tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Doğada 3.000 yenilebilir mantar bulunmakta ve bunların yaklaşık 700'ünün tıbbi özellikleri olduğu biliniyor.

Geçmişte Firavunlar, mantarları lezzet olarak değerlendirdiler, Yunanlılar mantarların savaşta savaşçılar için güç sağladığına inandılar, Romalılar mantarları Tanrı'nın bir armağanı olarak görüyorlardı ve Çinliler onları sağlıklı bir besin olarak değerlendirdiler.

Mantar = Doğal anitibiyotik!

İnsanlara hasta olduklarında verilen penisilin, streptomisin ve tetrasiklin gibi antibiyotikler de bulunan bazı tedavi edici maddeler mantar özlerinden elde edilmiştir. Mantarların antibiyotik özellikleri sayesinde, ölümcül ve çok dirençli bakteri suşlarına, bağırsak ve deri problemlerinden sorumlu olan mikroorganizmalara karşı özel savaş yetenekleri vardır. 

İşte Mantarların İnsan Sağlığı için 6 temel Faydası

Her türünde kendi benzersiz özelliklerini sunan ve çok sayıda bileşik içeren mantarların sağlığa olan faydalarını ve bunları düzenli olarak yediğinizde elde edeceğiniz yararları özetlemek zordur. 

Ancak, bir çok mantar çeşidinde ortak olarak bulunan altı önemli fayda şunlardır:

1-Kanserle savaşır ve kanseri önlemede etklidir

Mantar kanserle doğal mücadele yöntemleri içinde bilinen güçlü bir anti-kanser gıda olarak övülür. Bazı mantar türleri kanser hücrelerini yok edici ve bağışıklık hücrelerini güçlendirirci etkilere sahip önemli gıdalardandır . Mantarların tümör oluşumunu engellediği, DNA'yı hasardan koruduğu ve hücre mutasyonunu durdurabileceği ifade edilmektedir. 3 Biotech dregisinde yayınlanan bir makaleye göre: Mantar anti-kanser bileşikleri içeren ve reaktif oksijen türü indükleyici, mitotik kinaz inhibitörü, anti-mitotik, anjiyojenez inhibitörü ve apoptosise yol açan ve sonunda kanser çoğalmasını kontrol eden çok önemli bir besindir (Patel S, Goyal A, 2012).

 

2. Bağışıklık sitemini güçlendirir ve iltihabı engeller

 

Kronik hastalıkların en önde gelen sebeplerinden biri sağlıklı fonksiyon göstermeyen bir bağışıklık sistemidir.

Bağışıklığı artırmak ve kanser gibi hastalıklarla mücadele etmek için 3.000 yılı aşkın bir süredir Çin'de ve Japonya'da tıbbi mantarlar kullanılmaktadır. Son on yılda Amerika Birleşik Devletleri'nde de bu özellikleri tanınmaya başlamıştır. Daha bilimsel açıdan bakıldığında; Tıbbi mantarların üstün ve eşsiz bağışıklık sistemi destekleyici özellikleri yapılan çok sayıda klinik çalışma ve bilimsel araştırmayla tespit edilmiştir. Mantarlardaki bazı bileşiklerin, bağışıklık sisteminin işlevini uyardığı, tümör büyümesini inhibe ettiği(engellediği) ve bağırsak florasını arttırdığı bulunmuştur. Örneğin Japon bilim adamlarının 1960-70 li yıllarda yürüttükleri ve 600 kadar tıbbi mantarı inceledikleri araştırmalar sonucunda bağışıklık sistemini güçlendiren, düzenleyen ve anti-kanser özelliğe sahip en güçlü mantarın Coriolus (Trametes versicolor) olduğu tespit edilmiştir.Tamamlanan başka klinik çalışmalarda, Coriolus'un AIDS'e neden olan Hıv virüsüne ve uçuk çıkmasına neden olan Herpes simplex virüsüne (HSV) karşı da bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür. Ölümsüzlük mantarı olarak tanımlanan Reishi mantarı için de benzer bilgiler mevcuttur.

Özellikle, terpenoidler adı verilen mantar maddeleri bakteri ve virüsleri öldürmeye ve anti-inflamatuar etkilere neden olurken, polisakkaritler olarak adlandırılan kompleks zincir benzeri şekerlerin antitümör ve immüno uyarıcı özellikleri olduğu gösterilmiştir (The Natural Foods Merchandiser, Mart 2005).

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisinde yayınlanan 2005 raporuna göre, mantarlar, "antimikrobiyal, antiviral, antitümör, antialerjik, immün modülasyon, anti-inflamatuar, antiaterojenik, hipoglisemik ve hepatoprotektif etkinlikler içeren bileşikler ve kompleks maddeler” içeriyor.

Mantarlar vücudun alkalileşmesine de yardımcı olurlar ve bu da gelişmiş bağışıklık ile ilişkilendirilir. Dengeli bir  pH seviyesi sağlık için çok önemlidir  çünkü bazı uzmanların dediği gibi "hastalığın alkalin ortamda yetişmesi mümkün değildir."

 

3. Kalp Sağlığını korur, tansiyonu dengeler ve kolesterolü düşürür

Mantarlar, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan ve feleç(inme) riskini azaltan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Bir orta porsiyon mantarda, muzdan veya bir bardak portakal suyundan daha fazla potasyum bulunur. Bir porsiyon mantar, kardiyovasküler özelliklere sahip bir mineral olan bakırın günlük ihtiyaç duyulan değerin yaklaşık yüzde 20 ila 40'ını sağlar. Mantarlar zengin riboflavin, niasin ve selenyum kaynağıdır. Selenyum, hücreyi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumak için E vitamini ile çalışan bir antioksidandır. Günlük önerilen selenyumun iki katını tüketen erkekklerin, prostat kanseri riskinin yüzde 65 oranında azaldığı bulunmuştur.. 


Daha fazla mantar yemek doğal yollarla kolesterol seviyesini düşürmenin önemli bir yoludur . Birçok mantar türü LDL(kötü) kolestrolü düşürmeye yardımcı olur ve arterleri kalp rahatsızlığı için risk faktörleri olan sertleşmeden korur.

Mantarların karaciğerdeki kolestrol üretimini etkileyen sterol bileşikleri vardır; aynı zamanda HDL(iyi kolestrolü) yükseltir. Ayrıca, hücrelerin kan damarı duvarlarına yapışmasını önleyen, tansiyonu dengeleyen ve kan dolaşımını kolaylaştıran güçlü fitotürantikler içerirler.

 

4. Ruhsağlığını Korur ve Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Son zamanlarda yapılan bir çok araştırma beyin ve ruh sağlığı üzerinde B vitaminin çok önemli etkileri olduğu bulunmuştur. Mantarlar, vücuda alınan besin maddelerinin vücut ve beyin için gerekli olan  enerjiye dönüşmesine yardımcı olan B vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır. B vitamini beyin hücreleri arasındaki mesajları ileten, nörotransmitter fonksiyonlarına yardımcı olur, tiroit rahatsızlıklarını önlemeye ve sağlıklı bir metabolizmayı destekleyerek stresle mücadele edilemsine yardımcı olur. Bazı mantar türleri, özellikle de reishi, ayrıca kortizolü düşüren adaptojenler olarak düşünülür  bu da vücudunuzun stresle baş etmesine ve psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Mantarlar aynı zamanda zihinsel işlevlerin bozulması, psikolojik sorunlar, enerji düşüklüğü ve yaşla ilişkili nörodejeneratif hastalıkları tetikleyebilen vücuttaki iltihabı azaltabilir.

 

5. Kilo vermeye yardımcıdır ve diyet yapanlar için vazgeçilmez bir besindir

Mantarlar yaklaşık yüzde 80 ila 90 oranında su içerir ve kaloriside çok düşüktür. Çok az sodyum ve yağ içerirler.Kuru ağırlığının yüzde 8 ila 10'u elyaftır. Bu nedenle, kilo kontrolü programları için ideal bir besindir. 
Yapılan araştırmalar , mantarların düşük kalorili ve besleyici  bir besin olması nedeniyle diyet yapanlar için kilo vermeye yardımcı olabileceğini ifade ediyorlar. Haftada birkaç kez mantar yemek sağlıklı bir vücut ağırlığı, azaltılmış bel çevresi ve daha iyi genel sağlık durumu ile bağlantılıdır.
Mantar tüketilmesi, kiloyu azaltmak için yapılan diyet nedeniyle kalp ve diğer hayati organların iltihaplanmasını da engelleyerek koruyucu etki sağlayabilir.

 

6. Tam bir D vitamini kaynağıdır

D vitamini eksikliği birçok insan için yaygın olan ciddi bir sorundur ve kalp hastalığından depresyona kadar her şeye neden olabilir.

D vitamininin en iyi şekilde güneşlenerek elde edildiğini biliyoruz. Bazı mantar türleri de bu önemli vitaminin iyi bir kaynağıdır. Açık havada veya belirli aydınlatma armatürleri altında iç mekanlarda yetiştirilmiş olsun olmasın, mantarları UV ışınlarına maruz bırakmak, vitamin D konsantrasyonunu artırır. D vitamini bakımından zengin gıdalar yemek , kanser, kalp hastalığı, psikolojik duygudurum bozuklukları ve kemik kaybı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar mantarın D2 vitamini yanı sıra D3 vitamini (insanlar tarafından en iyi kullanılan tür) ve D4 vitamini de üretebildiğini göstermektedir . 


mantarlarBu faydalar abartılı mı?

Bu faydalar belki abartılı bir liste gibi görünebilir; ancak hastalıkların bir çoğuna zemin hazırlayan temel unsur iltihaptır.

Mantarlar bir çok hastalığa zemin hazırlayan iltihabı önlediği için vücudun neredeyse tüm sitemi ile ilgilidir ve bu özelliği sayesinde vücudumuzu bir çok hastalıktan korur.

 

 

BAŞKALARINI DA BİLGİLENDİRMEK İÇİN SİZ DE PAYLAŞIN:

Facebook'ta Paylaş

 

 

ONLİNE PSİKOLOG PAYLAŞIMLARI İÇİN FACEBOOK SAYFAMIZ:

 

Yayın tarihi: 08/07/2017

|© 2010-2017 www.onlineterapiler.com