İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli

 

Mülakat ve iş görüşmesi teknikleri

 

Bir iş için görüşme süreci sinir bozucu olabilir. Görüşme ve mülakat sırasında beklenmedik sorularla karşılaşabileceğinizi düşünerek kendinizi tedirgin ve rahatsız hissedebilirsiniz. Ya da sadece yeni insanlarla tanışmak ve onları etkilemek zorunda olmanız bile sizde kaygıyı tetiklemek için yeterli bir neden olabilir. Ancak, görüşme öğrenebileceğiniz bir beceridir. Bu yazıda vereceğpimiz doğru ipuçları ve tekniklerle, iş görüşmelerinde kendinizi etkili şekilde sunmak ve istediğiniz işe girmek, potansiyelinizi işverenlerin gözünde değerli kılmak konusunda bir usta olabilirsiniz.

Mülakat tekniklerinde ipucu 1: Mümkün olduğunca çok iş için başvurun
iş-meslek-kariyer-danışmanlığı

Neden mümkün olduğu kadar fazla iş başvurusu yapmalısınız

 

Mülakat tekniklerinde ipucu 2: Bir başarı hikaye geliştirin

Müklakatlarda karşılaşabileceğiniz sorulardan biri de bir başarı hikayenizin olup olmadığıdır.İyi düşünerek oluşturacağınız bir başarı hikayesi mülakatta karşılaşacağınız bu tür sorulara veya bana biraz kendinden bahset sorusuna etkileyici bir yanıt verebilmeniz için güçlü bir tekniktir. Hayatta öğrendiğiniz şeyler,başarılarınız,başarısızlıklarınız,hayalleriniz ve bu deneyimlerden çıkardığınız sonuçları içeren bir hayat hikayesi etkileyiic olacaktır. Bu hikayeler kim olduğunun ve nereye doğru yolaldığının anlaşılmasına yardımcı olur. Bu yüzden hikayenizi etkili şekilde anlatmayı öğrenmelisiniz. Bunu öğrenmek ise çalışma ve pratik yapmayı gerektirir.

İş görüşmesi için geliştireceğiniz hayat hikayenizde(özgeçmişinizde):

Pratik mükemmelleştirir

Eğer hikayenizi geliştirdiyseniz bundan sonraki aşama pratik yapmaktır.  Hikayenizi yüksek sesle anlatıp bir kasete kaydedebilirsiniz veya geribildirim alabileceğiniz için bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz. 

Hikayenizi yüksek sesle anlattıkça ve dinledikçe göreceksinizki bu başarı ve hayat hikayeniz rastgele olaylardizi değildir. 

Mülakat teknikleri ipucu 3: Başvurduğunuz işe göre bir özgeçmiş seçin

Terzi iş hikayeniziBelirli bir işveren ya da iş için hikaye uygulanmasında bir sonraki adım hangi iş için hangi hikayenizi anlatacağınıza karar vermektir. Kendinizi mülakat yapanların yerine koyun ve hangi hikayenin bu iş görüşmesi ile daha ilgili olduğuna karar verin. Mesela değişimi, baskı altında seçimler yapabilme becerisini veya hatalardan ders çıkarmayı vurgulayan hikayeler düşünün. 

 

Şu içerikte hikayeler geliştirerek başlamak isteyebilirsiniz:

Mülakat tekniklerinde ipucu 4: Stresi yönetin

Bir iş için yapılan görüşme herkeste strese yolaçabilir. Küçük dozlarda yaşnan ve kişiyi baskı altına alana stres bazen yararlı da olabilir. Stres sürekli ve ezici boyutlarda olursa bu açık ve yaratıcı düşünme kapasitenizi bozarak bir iş görüşmesi sırasında iletişim becerinizi de bozabilir. Eğer stresli olursanız görüşmeci yanlış yorumlayabilir ya da kafanız karışabilir, sözel olmayan stres tepkileriniz yanlış yorumlanabilir.

Mülakat sırasında hızlı bir şekilde stres tepkilerinden kurtulmak,rahatlatmak ve sakin bir duruma geri dönemezseniz kesinlikle diğer mülakat teknikleri ve ipuçlarını iyi bilsenizde bunlardan yararlanmanız mümkün olamayacaktır.  Bu nedenle mülakat sürecine başlamadan önce hızlı stres rahatlama tekniklerini öğrenmek çok önemlidir.

Bir röportajda Hızlı gerilim giderme

Stres iş görüşmesinden önce veya iş görüşmesi sırasında başladığı zaman kendinize odaklanmayın. Mümkün olduğunca ortama ve sorulara odaklanıp dikkatinizi bu noktalara verin. Ayrıca görüşme öncesi meditasyon ,nefes egzersileri gibi hızlı stres yönetme tekniklerini uygulayın.

Mülakat teknikleri ipucu 5: Hazırlıklı olun

İş görüşmeleri tek kişiyle ve birkaç dakika süren görüşmeler olabileceği gibi birden fazla kişi ile ve sayıda yapılan uzun görüşmeler de olabilir. Görüşmeler sizin o iş için doğru aday olduğunuzu göstermek için bir fırsattır; ancak yapacağınız görüşmeler sizi tedirgin ederse merak etmeyin yalnız değilsiniz. Bu tedirginliği gidermek için iyi bir hazırlık yapmak işe yarayacaktır. Böylece daha rahat bir görüşme süreci yaşarsınız.

Iş görüşmesine hazırlık ipuçları:

Referanslarınız unutmayın

Referanslarınız iş arama, ya da daha kötüsü hakkında bilmek son olmasına izin vermeyin, bir potansiyel işveren beklenmedik bir çağrı olsun. Birçok teklifler kötü referanslar üzerinden çekilir. Neden şans? Yardım isteyin ve iki tarafında sürprizlerle önlemek için hemen referansları ile temasa geçin.

Teknikleri ucu 6 Mülakat: olasılıkla sorular Bekliyor

Potansiyel bir çalışanın motivasyonları ve çalışma tarzı almak için, işverenlerin genellikle davranışsal görüşme, sondalama, keskin bir dizi soru oluşan bir görüşme tarzı açın.

Örnek davranış mülakat soruları şunlardır:

Iyi bir görüşme cevap hazırlanması

Anketör eylemleri hakkında sorularınız ile ön cevapları takip edecek. Mülakat soruları bu tür için hazırlamak için, aşağıdaki ipuçlarını yardımcı olabilir:

Teknikleri ucu 7 Görüşme: Görüşme sırasında soruları sorun

Hazırlanmış olan ve konumu ve işveren hakkında büyük sorular sorarak görüşme sırasında ilgi gösteriyor.Etkili bir cevap sadece olamaz. Siz de kendinizi savunmak gerekir. Eğer görüşme aşamasında ulaşmak zaman, size şirket teklif ne istiyorsun ve ne açık olmalıdır.

Hem mülakat soruları ve cevapları düşünceli ve kendini yansıtıcı olmaya çalışın. Bildiğiniz mülakat kendiniz-Güçlü ve zayıf gösterir. Alanlarda zorluklar olur ve bunları ele nasıl hangi hakkında konuşmak için hazır olun. Zayıflık gerçek alanları kabul çok daha ikna edici iddia daha var: ". Sana ne gerek var ve ben fikrimi koymak her şeyi yapabilir"

Iş görüşmeleri potansiyel işverenler sormak Sorular

 

Mülakat teknikleri ucu 8: EQ Boost

Bildiğimiz gibi, her zaman en zeki kişi ya da iş alır en uygun becerilere sahip biri değil. Bunun yerine, başarılı aday genellikle başkalarına kolayca ilgili olabilir en iyi "insanların becerileri" vardır biridir. Diğer bir deyişle, yüksek bir duygusal zeka (EQ) olan kişi var. Duygusal zeka yeteneği, tanımlamak kullanmak, anlamak ve etkili iletişim ve başkaları ile empati olumlu şekilde duygular yönetmektir. Yüksek bir duygusal zeka varsa edebiliyoruz:

Hızlı stres yönetme yeteneği ile birlikte, duygusal farkındalık öğrenilebilir duygusal zeka birincil beceridir.Bağlanmak için güçlü olmak duygularınızı-olan duygularını bir an-to-an farkındalık ve düşünce ve nasıl etkilediğini kendiniz ve diğerleri anlamak için anahtar eylemler-olduğunu.

Ortak bul

Bir röportajda durumda duygusal farkındalık uygulamak için bir yolu görüşmeci ile ortak insani bağlantıları bulmaktır. Eğer siz ve görüşme kişinin bağlı nasıl ve paylaşmak keşfetmek için niyetiyle yola varsa, çok daha hızlı ortak keşfedeceksiniz. Ve görüşme süreci çok daha az korkutucu çünkü olacaktır.

Sizin görüşmeci ile ortak keşfetmek için ipuçları:

Ortak ararken, set bir dizi soru ile yumruklamaya sizin görüşmeci kaçının. Görüşme doğal olur, ama ortak ipuçları için bir göz devam edelim. Yapmanız sonra, dünya küçük, dostça bir yer gibi hissedeceksiniz ve görüşme üzerine anksiyete küçülür.

 

İş ve kariyer danışmanlığı ile işe alım süreçleri hakkında daha fazla bilgi ve uygulamalar için aşağıdaki şu yazılarımızdan da bilgi alabilirsiniz:

» İş meslek ve kariyer danışmanlığı

» İşe alımlarda uygulanan testler

» Zeka testi iq

» mmpi testi (kişilik testi)


Yayın tarihi: 17/09/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com