İnsanları öldüren sebepler

Lancet tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada genç yaşta ölüme neden olan faktörlerle ilgili bir sıralama yapılmış.

Dünya sağlık örgütünün de desteklediği bu araştırma sonuçlarına göre Trafik kazaları, şiddet, intihar, hamilelik, çocuk doğurma sırasındaki olumsuzluklar,aids ve verem gibi hastalıklar genç yaş ölümlerindeki en önemli faktörler olarak tespit edilmiş.

Araştırmalara göre her yıl dünya üzerinde 2.6 milyın genç hayatını kaybediyor.Bu ölüm sebeplerinin çoğu ise önlenebilir sebepler. Ölenlerin yüzde 97’si düşük ve orta gelire sahip ülkedeki gençlerden oluşuyor. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerden Doğu Avrupa ve Güney amerika bölgesindeki gençlerin ölüm riski yüksek bulunuyor.

Genç yaştaki erkeklerin yüzde 14’ü tarfik kazalarında, yüzde 9.2’si şiddet görerek, yüzde 6.4’ü ise intiharlar sonucu ölüyor. Yine boğulmalar ve verem gibi bulaşıcı hastalıklar da diğer ölüm faktörlerini oluşturuyor.

Genç kadınların yüzde 6,7’si solunum yolu enfeksiyonları, yüzde 6,2’si intihar, yüzde 6,1’i AİDS, yüzde 5,8’i verem, yüzde 5’i de trafik kazalarında ölüyor.

Erkek ve kadınların ortak ölümleri incelendiğinde ise trafik kazaları yüzde 10, intihar 6,3, şiddet yüzde 6  , solunum yolu enfeksiyonları yüzde 5,9, verem ve AİDS yüzde 5,5, boğulma yüzde 4,1, yangınla bağlantılı ölümler yüzde 2,6 ile, menenjit yüzde 2, savaş nedenli ölümler ise yüzde 1,8 i oluşturuyor.

Hamilelik, doğum komplikasyonları gibi annelikle ilgili faktör yüzde 15 ile kadın ölümlerinde ilk sırayı alıyor ancak; bu etkenler ayrı kategorilerde değerlendirildiği için sıralamada ilk beşte yeralmıyor.

Araştırma bulgularına  göre, genç nüfusun yüzde 42'sine sahip olmalarına rağmen genç ölümlerinin yüzde 65'i Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde meydana geliyor. Genç nüfusun yüzde 11'ine sahip  zengin ülkelerde ise ölüm oranı sadece yüzde 3

Kaynak:(www.onlineterapiler.com)

 

Anasayfa | Soru Sor | mmpi kişilik testi yap | Online Terapi | © 2010 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır