Ölmeden önce en sık duyulan pişmanlıklar

Hayat hızlı bir şekilde akıp gidiyor. Çoğu kişi bu hızlı akışı yaşamın son dönemlerinde daha fazla farketmeye başlıyor. Zaman tükenmeye, yaşam sona doğru yaklaşmaya başladığında geçmişle ilgili bir çok pişmanlıklar yaşanmaya başlıyor.

Hayatın son dönemlerinde yaş ilerlediği için ya da ölümcül bir hastalık nedeniyle artık yapılması mümkün olmayan, geri dönüp düzeltilemeyen şeyler bir bir zihnimizi kurcalamaya başlar. İşte bu aşamada keşkelerimiz, bitmemiş işlerimiz, ertelediğimiz şeyler aklımıza gelir ve hayatta kendimizi gerçekleştiremediğimiz için pişmanlıklar yaşamaya başlarız. İşte bunun bir örneği:

Avustralyalı bir hemşire bakımını yaptığı hastaların ölmeden 12 hafta önce yaşadıkları pişmanlıklarıyla ilgili bir liste oluşturmuş. Hemşire  hayatta en çok nelerden pişmansınız sorusunu yönelttiği hastalarla yaptığı görüşmeler sonucunda en sık pişmanlık konusu olarak 5 madde oluşturmuş. Hastaların pişman olduklarını ifade ettiği konularla ilgili  listeyi aşağıda  sizinle paylaşıyorum:

1-keşke hayatımı başkalarının benden beklentilerini gerçekleştirmek için değil kendi isteklerimi gerçekleştirmek için yaşayabilecek kadar cesur olsaydım.
2- Keşke bu kadar çok çalışmasaydım
3- Keşke duygularımı ifade etme cesaretim olsaydı
4- Keşke arkadaşlarımla daha fazla temas halinde olsaydım.
5- Keşke kendimi daha mutlu edecek şeyler yapsaydım

Bu keşkeler ülkeden ülkeye, kültürden kültüre, inaçlara ve hayat felsefesine göre değişiklikler gösterir. Ama hepsinin ortak noktası hayatta başkaları için yaşamış olmaktan, yapmak istediklerini ertelemiş olmaktan duyulan pişmanlıktır.

Varoluşçu felsefe kişinin hayatta mutlu olabilmesi için "kendini gerçekleştirmesine" vurgu yapıyor. Bu yetenek insanın eşsiz bir yeteneğidir ve bu insana özgün durum diğer canlılarla kıyasladığımızda hiçbir canlıda yoktur. Varoluşçu özgürlük bizi insan yapan şeyin merkezinde yer alıyor. Ancak çoğu kişi toplumsal normlar veya kişisel çekinceleri nedeniyle yaşarken yapmak istediklerini sürekli olarak erteliyor. Hayatının son dönemlerine geldiğinde de kendini gerçekleştiremediğini görüp pişmanlıklar yaşıyor.

Hayatta özgür olmak, kendini gerçekleştirmek tabiki kural tanımamak anlamına gelmiyor; ancak günlük hayatımız çoğu zaman başkalarının taleplerini  ya da çok küçük yaştan beri bize telkin ettiği şeyleri yerine getirmekle geçiyor. İsteklerimizi ve yapacaklarımızı ertelemek aslında bizim tercihimizdir ve bunu tercih etmemek de yine bizim elimizdedir.

Sizde yukarıdaki 5 maddelik listeyi tekrar okuyun ve bunların farkına varmak için ölüm döşeğine düşmeyi beklemeyin.

Hazırlayan: Psikolog İlhan BOZKURT
İletişim: onlineterapiler@hotmail.com
Yayın tarihi: 13/09/2013

 

 

Anasayfa | Soru Sor | mmpi kişilik testi yap | Online Terapi | © 2010 www.onlineterapiler.com Tüm hakkı saklıdır