Psikologlara ilaç yazma yetkisi verildi

psikolog ilaç yazabilir mi

Amerikanın Illinois, Louisiana ve New Mexico eyaletlerinden sonra Havai eyalatinde de psikologların ilaç yazabilmeleri için yasal düzenleme yapıldı.

Dünyanın en büyük psikiyatri derneği olan American Psychological Association(APA) tarafından da onaylanan ve akredite edilen uygulama ABD de her geçen gün yaygınlaşıyor.

 

Psikologların ilaç yazması ile ilgili yapılan düzenlemeler devletlere ve amerikadaki eyaletlere göre değişmekle birlikte genel olarak lisans eğitimi üzerine Klinik alanda yüksek lisans veya doktora yapmış psikologlar bu eğitimlerinin üzerine 450 saatlik farmakoloji eğitimi ve 400 saatlik denetimli staj şartını sağladıklarında ilaç yazabiliyorlar. Yazılabilecek ilaçlar yine yasal olarak düzenleniyor.

APA ve ABD deki bazı eyalet meclisleri psikiyatrik tedavilere ulaşmanın ve uygun şartlarda tedavi görebilmenin oldukça zor olduğu günümüzde zaman ve para kayıplarını en aza indirgemek için psikologların ilaç yazmasından yana.

Psikologlara üniversite eğitiminin üzerine farmakoloji eğitimi verilmesinin tedavileri daha ekonomik ve ulaşılabilir kılacağını ifade eden yetkililer; zaten klinik alanda yeterli eğitimi olan klinik psikologların uygun bir eğitim ve stajdan sonra psikiyatrik tedavilerde kullanılan belirli ilaçları yazmalarının tedaviye ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştıracağını, uzun süren randevuları azaltacağını ifade ediyor.

Ayrıca psikiyatrik ilaçların kullanımına yönelik önemli ön yargıları bulunan bazı hastaların psikologlarla ilaçsız terapi esnasında ilaç kullanımı gerektiğinde bu tedaviyi kabul etmelerinin de daha kolay olacağı belirtiliyor.

Amerikada eyaletlere göre psikologların ilaç yazabilmesi için şu şartlar isteniyor

 

 

 

Dünyanın en büyük psikiyatri organizasyonu olan American Psychological Association(APA) psikologlara ilaç yetkisi verilmesine yönelik düzenlemelerin binlerce hastanın ruh sağlığı hizmetlerine daha kolay ulaşmasını sağlamak adına önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Gözler T.C Sağlık Bakanlığı yetkililerinde

Psikiyatri alanında dünya otoritesi olan ABD de sağlık hizmlerine ulaşılabilirliği ve hizmet kalitesini artırmak için psikologlara verilen ilaç yazma yetkisinden sonra tartışmalar Türkiye'de de yapılmaya başlandı.

Türkiye'de psikiyatrik hizmetlere ulaşmanın ABD'den daha zaman alıcı ve maliyetli bir iş olduğu söyleniyor. Ülkemizde bu nedenle bir çok dahiliye uzmanı veya pratisyen hekimin bile zaman zaman hastalarına anti depresan yazdıkları görülüyor. Hizmet kalitesini önemli ölçüde düşüren bu durumdan kurtulmak için şartları sağlayan psikologlara ilaç yazma yetkisinin verilmesi öneriliyor.

Ülkemizde psikologların ilaç yazması konusunda yapılan bazı öneriler şu şekilde.

Ülkemizdeki psikologların yeşil receteli olmayan antidepresan gibi ilaçları yazabilmeleri için şu şartları sağlamalarına yönündeki öneriler yapılıyor.Yayın tarihi: 22/05/2016

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

Etiketler: psikolog ilaç yazabilir mi, ilaç yazma yetkisi var mı, ilaç verir mi, psikolog ilaçları, ilaç yazan psikolog mu

|© 2010-2016 www.onlineterapiler.com