Sağlık Bakanlığınca hazırlanan “Ruh Sağlığı Eylem Planı”, Türk nüfusunun ruh sağlığıyla ilgili düşündürücü bilgiler veriyor

Türkiyede her 5 kişiden birinin ruh sağlığı bozuk; ancak bunlardan sadece 1 tanesi psikolojik destek ve tedaviye başvuruyor. Toplumumuzda ne yazıkki hala psikolojik destek almayla ilgili yıkılmamış tabular bulunuyor.Bu nedenle psikolojik tedavi ve destek almaktan çekinen kişilerin sayısı hala azımsanamayacak ölçüde.

Oysaki psikolojik hastalıklar kardiyovasküler hastalıklardan sonra en çok görülen ikinci hastalık gurubunu oluşturuyor. Psikolojik sorunlar küçük boyutlardayken alınacak psikolojik destekle hastalık boyutuna ulaşaması engellenebilirken, geciken her sorun hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle günlük hayatta yaşanan sorunlar için erken psikolojik destek ve danışmanlık almanın önemi her geçen gün artıyor.

Sağlık Bakanlığının yayınladığığı 2011-2023 Ruh sağlığı eylem planı verilerine göre "Türkiye’de nüfusun yüzde 18’i yaşam boyu bir ruhsal hastalık geçiriyor. Çocuk ve ergenlerde klinik düzeyde sorunlu davranışların oranı yüzde 11. Ruhsal hastalığı olan her 6 kişiden sadece 1 tanesi psikolojik yardım alıyor. Kalp damar hastalıklarından sonra en fazla görülen ikinci hastalık yüzde 19 ile ikinci sırada psikiyatrik hastalıklar bulunuyor.Ruhsağlığı hizmetleri ülkemiz için hala yetersiz durumda ve yeni hastanelere ve psikolog, psikiyatrist gibi ruhsağlığı uzmanlarına ihtiyaç var.

ABD'nin Cincinnati Üniversitesi Öğretim üyesi Prof Dr. Henry A. Nasrallah, her ülkenin toplam nüfusunun yüzde 20-25'inde hafif ya da ağır şiddette teşhisi konulabilen ruhsal sorun olduğunu ve bunların hemen hemen tamamının tedavi edilebilir özelliğine rağmen ön yargıların bu süreci geciktirdiğini söyledi.

Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Demirbek'i ziyaret eden Prof. Dr Nasrallah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzyıllar boyunca akıl hastalıkların tedavisinin olmadığını, oysa günümüzde en ciddi psikiyatrik hastalıklarda bile erken tanı halinde tedavinin gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Nasrallah, ruhsal hastalıkların görülme sıklığının ülkeler arasında önemli değişim göstermediğini, her ülkenin toplam nüfusunun yüzde 20-25'inde tanısı konabilen bir ruhsal sorun olduğunu ifade ederek, "Bir başka ifadeyle dünyada her 4 kişiden biri ruhsal sorun yaşıyor" dedi.

Sadece gelir düzeyi düşük toplumlarda anksiyete (kaygı) bozukluklarının daha yaygın olduğuna dikkati çeken Nasrallah, şunları söyledi:

"Örneğin, şizofrenlerin oranı ABD'de de Türkiye'de de Bangladeş'te de yüzde bir oranında. Yine dünyada her 100 kişiden 4'ünde bipolar (iki uçlu) bozukluk var. Her 100 kişiden 15'i depresyonda. Anksiyete bozuklukları ise yüzde 20'leri buluyor. Ancak, ruhsal hastalıklarda ön yargılar, 'deli' damgası korkusu halen yaygın. Bu durum batıl inançlarla da özdeşleştiriliyor." Nasrallah, dünyadaki yaygın ön yargılara rağmen ABD'de bu konuda önemli mesafe alındığına da işaret ederek, "ABD'de meşhur kişilerin bile ruhsal sorunlarını açıkça dile getirmeleri model oluyor. Bu yüzden de artık bu tür sorunu olanlar dışlanmıyor, yadırganmıyor, utanç kaynağı da olmuyor" dedi.

Şizofrenlik belirtisi


Ruhsal hastalıkların en ağır olanları arasındaki şizofreninin güncel tedavi yöntemleriyle ilgili yaptığı çalışmalarla da dikkati çeken Prof. Nasrallah, bu konuda önemli mesafe alındığını söyledi.

Düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozukluklar görülen beyin hastalığı olan şizofrenide, kişinin ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığını belirten Nasrallah, şunları kaydetti:

"Bu hastalık çoğunlukla buluğ çağının erken safhalarında ya da adölesan çağda kendini gösterse de yapılan son çalışmalara göre, şizofrenler, daha bir günlük bebekken belirti veriyor. Bu bebeklerde bulgular doğar doğmaz mevcuttur. Mesela şizofreni geni taşıyan bebek fazla uyumaz. Normal bebeklere göre daha az uyur, bu bebekler önemli gelişim safhalarına erişmekte de zorlanır. Yaşıtları gibi oturmakta, yürümekte, konuşmakta da geç kalıyor. Yani, bebeklik döneminin belli başlı dönüm noktalarına ulaşmakta zorlanıyorlar. Okul çağında ise çok tedirgin oluyorlar, diğer çocuklarla arkadaşlık edemiyor, tek başlarına kalmayı tercih ediyorlar. Fizyolojik ve nörolojik muayenelerde de bu durum tespit ediliyor."

Nasrallah, dünyada ruhsal hastalıkların azalmadığını ancak tanı yöntemleriyle tedavi seçeneklerinin arttığını sözlerine ekledi.

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

 

 


online terapi Anasayfa | Soru Sor | Kişilik testi yap | Online Terapi | © 2010 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır