Depresyon tedavisi için sihirli mantar(Magıc mushrooom) umut verici

 

sihirli-mantar-magic mushrooom-depresyon-tedavisi-psilosibin Ünlü psikiyatrik araştırmalar dergisi Lancet’te yayınlanan bir araştırmaya göre Magıc mushrooom (sihirli mantar) da bulunan psilosibin maddesinin uzun süreli kronik depresyonu olan hastaların depresyon belirtilerini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Yapılan araştırmada  mistik ve bazı halisünasyonların eşlik ettiği deneyimler yaşattığı bilinen psilosibin maddesi hastalara kontrollü şekilde verildi.  

Psilosibin ile beraber klasik müzik eşliğinde psikolojik destek  de verilen hastaların büyük çoğunluğunda depresyon belirtilerinin önemli ölçüde ve hızlı bir şekilde azaldığı gözlendi.

 

 

 

Depresyondaki kişilere nasıl etki ediyor

Magıc mushrooom da bulunan Psilosibin maddesinin oluşturduğu halisünojen etkinin depresyon hastalarının  negativist ve kendini eleştiren düşüncelerini ortadan kaldırarak  kişiyi özgürleştirdiği belirtildi.


Umut verici ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

Yapılan bu küçük araştırmanın daha büyük araştırmalarla desteklenmesi gerektiği ve depresyon tedavisinde umut verici olduğu ifade edildi.

 

sihirli mantar depresyon tedavisiSihirli mantarlar tehlikeli olabilir

İçinde uyuşturucu maddeleri barındıran Magıc mushrooomun kulanımı bazı ülkelerde yasak olan mantar türlerindendir. Bu mantarlar vücuda alındıklarında bilincin değişmesine, his ve düşünce boyutunun daha geniş bir boyuta ulaşmasına neden olurlar. Kimyasal olarak, psikedelik uyuşturucu maddeler beynin  fonksiyonlarını etkileyerek gerçek olmalayan bazı deneyimler yaşanmasına(halüsinasyonlara) neden olmaktadır.


Etkiler mantarı yedikten 30-60 dakika sonra ortaya çıkmaya başlar ve 4 saat kadar devam eder. Mantarın nasıl bir etki edeceği kişinin mantarı vücuduna almadan önceki ruh haline göre değişir. Yaratıcı, felsefi ve derin düşünceler oluşturabileceği gibi, huzursuzluk, duygularda dalgalanm zaman kavramında değişmeler, korku, mide bulantısı gibi etkiler de oluşturabilir.

 

Bad trip etki ortaya çıkarsa ne yapılmalı

Sihirli mantarların en olumsuz etkilerinden olan Bad trip etki ortaya çıktığında:

Bulunulan ortam değiştirilmemeli,

Yanıdık kişilerle konuşulmalı,

Bol su içilmeli,

Ortamda çalan bir müzik varsa değiştirilmemelidir.

Yazımızı Beğendiyseniz buradan paylaşabilirsiniz:

Facebook'ta Paylaş

 

 

Facebook sayfamızı takip etmek için buradan beğenin:


Diğer güncel psikoloji araştırmaları için tıklayın


Yayın tarihi: 02/06/2016

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.|© 2010-2016 www.onlineterapiler.com