tokofobi-doğum yapma korkusu

Tokofobi,doğum yapma korkusu

Pek fazla duyulmayan bir fobi türü olan tokofobi kadınlarda doğum yapma korkusu olarak tanımlanır. Hamile ya da hamile kalmayı düşünen kadınların bir çoğu doğum korkusu yaşar.  Doğum korkuları, kişiyi doğum korkusunu nasıl yenerim, doğum korkusu nasıl yenilir? gibi soruları sormaya ve araştırmaya iter. Bu korku hakkında avrupada yapılan bir araştırmaya göre her 5 kadından biri doğum yapmaktan korkuyor. Bu korku nedeniyle kadınların birçoğu ya hamile kalamıyor ya da hamile ise kürtaj veya düşük yapıyor.

Araştırmayı İngilterenin önde gelen uzmanlarından Dr.Kristina Hofberg yapmış ve bu korkunun her yaşta, her ırkta ve her kültürde görülebileceğini söylüyor. Dr.Kristina Hofberg’in Royal College of Obstetricians and Gynaecologist Year Book isimli dergide yayımlanacak olan çalışmasına göre ilk kez hamile kalan her 5 kadından birinin doğumdan aşırı derecede korktuğunu gösteriyor. Hofbergin görüşlerine başvurduğu 370 çocuksuz, hamile olmayan 7 kadından biri doğum sancılarından aşırı korktuğu için hamile kalmayı ertelediğini ya da doğurmaktan tümüyle vazgeçtiğini belirtiyor.

1.200 kadın üzerinde daha ayrıntılı bir çalışma yürüten Hofberg, bu korkunun hamile kalma korkusundan farklı olduğuna dikkat çekiyor:Bu patolojik bir terör. En uç şekliyle kadının kürtaja başvurmasına, alkol veya uyuşturucu kullanmasına, hatta karnını yumruklamasına kadar vardırılabilir. Öyle ki tokofobik kadınlar, başarılı bir doğumdan sonra dahi doğum anını yıllarca hatırlayıp panik ataklar yaşayabilirler. Bazı kadınlar kendilerini kısırlaştırarak böyle bir sorunla karşılaşma olasılığını tümüyle ortadan kaldırabilir. Bazıları ciddi biçimde korunarak hamile kalmamaya çalışır. Bu tür bir yaklaşım çocuk isteyen ancak doğumdan korkan kadınlar için çok üzücü bir durumdur. Bunlar bir daha çocuk sahibi olamayacaklarını bile bile menopoza girer.

Doğum korkusu genellikle acı çekmekten, ölmekten, doğumu gerçekleştirecek sağlık personeline güvensizlikten kaynaklanabilir. Ayrıca vajinusmus sorunu yaşamış veya geçmişte cinsel tacize uğramış kadınlarda da daha yaygın şeklide görülebilir.

Doğum yapma korkusunun tedavisi

Çözüm için hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında belli aralıklarla psikolog tarafından destekleyici terapi çalışmalarının yapılması önemli faydalar sağlayacaktır. Korkuyu yaşayan kadının korkusunu dile getirmesi, doğum süreciyle ve vücut anatomisiyle ilgili bilgilendirilmesi, bu sorunu yaşayan veya yaşamış diğer kadınlarla beraber gurup terapilerine alınması da korkunun azaltılmasında önemli faydalar sağlayacaktır.

Doğum yapma korkusunda online terapi:

Tokofobi bir çeşit fobi olduğu için online terapi ile uygulanacak bilişsel davranışçı terapi çalışmalarına olumlu yanıt vereceğini düşünüyoruz.

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Anasayfa | Soru Sor | Kişilik testi mmpi | Online Terapi | © 2010 www.onlineterapiler.com Tüm hakkı saklıdır