WISC-R çocuklar için zeka testi

 

 

wisc-r zeka testi,şimdiye kadar geliştirilmiş en güçlü bilişsel test

wisc-r eğitimi ve materyali veren yerler, testin puanlamasi ve değerlendirmesi test nasıl yapılır, ücreti ne kadar. İstanbul ve Sakarya'da bu testi yapan yerler nereler.

wisc-r çocuklar için zeka testi.Tüm yönleriyle.Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R) ile çocukların yeteneklerini ve sorunlarını tanımlayarak çözüm bulmak çok daha hızlı ve kolay.

wisc-r ne için yapılır

wisc-r çocuklar için hedeflenen müdahaleleri veya tedavileri geliştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bilimsel araştırmalarda ve çocukların zekasını belirlemede en sık kullanılan testlerden biridir. Zeka düzeyinin yanı sıra dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü ile zeka gerilikleri arasındaki ayrımların yapılmasına da yardımcı olan bir testtir.

Ölçek 1949 yılında geliştirilmiş ve D. Wechsler tarafından 1974 yılında yeniden gözden geçirerek düzenlenmiştir. Türkçe standardizasyonu yapılmış ve uzun zamandır Türkiyede'de kullanılmaktadır. Yurt dışında; Wechsler Intelligence Scale for Children WİSC 4 (WISC-IV) ve WISC 5 (WISC-V) versiyonları da bulunmaktadır.

 

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R) bölümleri ve uygulaması


Sözel Zeka Bölümüne ait alt testler: 

Performans Bölümüne ait alt testler:

Testin uygulaması:

Test, kitapçığında bulunan uygulama yönergelerine göre uygulanır. Giriş yönergesi çocuğa anlatıldıktan sonra bir sözel alt testten sonra bir performans alt testi gelecek şekilde uygulanmaktadır. Genel Bilgi alt testinden başlanarak bir performans bir sözel alt test uygulaması şeklinde dönüşümlü olarak uygulamaya devam edilir. Performans alt testleri süre sınırlıdır ve kronemetre ile takip gerektirir.

Bazı alt testlerde çocuğun yaşına göre başlangıç maddeleri vardır. Bu nedenle uygulamaya başlarken çocuğun yaşı mutlaka hesaplanmalıdır.

Testin uygulama süresi:

Testin bir bütün olarak uygulanması esastır. Çok özel durumlarda teste ara verilsede bu test geçerliliğini olumsuz yönde etkiler. Çocuğun yaşı ve zeka durumuna göre değişmekle birlikte uygulama ortalama 1 ila 1,5 saatte tamamlanabilmektedir.

Testin değerlendirilmesi ve puanlaması

WISC-R değerlendirmesi ve puanlaması uygulama yapılan çocuğun yaşına ve gösterdiği performansa göre standart tablolar yardımı ile yapılır. Yapılan hesaplama ile Sözel zeka bolümü puanı, Performans zeka bölümü puanı ve Tüm puan olmak üzere 3 ayrı puan bulunur. Bulunan Tüm puan çocuğun IQ seviyesini göstermektedir.

 

WISC-R zeka testi eğitimi veren yerler

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R) eğitimleri bu testin uygulama eğitimini almış ve uygulama deneyimi olan kişiler tarafından verilmelidir. Ülkemzide özel ve kamu kurumları tarafından çeşitli dönemlerde uygulayıcı yetiştirme eğitimleri verilmektedir.

WISC-R zeka testi materyalleri

Kayıt formu için tıklayın wisc-r kayıt formu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeka ve kişilik testleri hakkındaki şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz:


Yayın tarihi: 12/10/2015

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

Etiketler: wisc-r zeka testi, visc testi, viscar, viscar ne, viskar testi, wisc testi, wisc zeka testi, wisc-r, wisc-r nedir, 

|© 2010-2015 www.onlineterapiler.com