Zeka testi iq ve zeka soruları

 

Zeka testi ve İQ testi uygulamaları

Zeka test yoluyla ölçülen soyut bir kavramdır ve sıkça duyduğumuz Iq testi (aykü testi) tüm zeka testlerine verilen genel bir addır.Bireylere çeşitli amaçlarla uygulanan zeka testleri kişilerin IQ seviyeleri hakkında bilgi sağlar. zeka testi iqZekayı değerlendirmek için kullanılan test soruları her teste göre farklıdır.

Uygulanan zeka testlerinin bazıları tamamen sözel, bazıları tamamen performansa dayalı olduğu gibi bazılarında ise hem performans hem sözel zeka testi bir arada bulunmaktadır.

Bu testlerde sorulacak her bir zeka sorusu belli normlara bağlıdır ve zeka  soruları sözel, matematik ya da resimli ve performansa dayalı olabilir.

 

 

En sık kullanılan psikolojik değerlendirme, kişilik ve zeka testleri şunlardır:

Porteus labiretleri zeka testi
Wısc-r zeka testi
Goodenough adam çizme zeka testi
Peabady kelime testi
Kohs küpleri zeka testi
Kent EGY zeka testi
Scl 90-R Ruhsal belirti-semptom-tarama testi
Cornel index
Durumluk süreklilik testi (STAI-1 ve STAI-2 kaygı ölçekleri)
MMPI Testi
Stroop testi

Çocuk zeka testleri

Çocuk zeka testi ve yetişkin zeka testi birbirinden farklı kriterlere sahiptir.Her ikisi için de çoklu zeka testi yapmak bu nedenle zordur.  Çocuklarda 6 yaş zeka testi genel uygulamalarda sınır yaş olmakla birlikte 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16 yaş zeka testi ve yine okul pozisyonuna göre de bu sınıf çocukları için uygulanabilen zeka testleri de vardır. Kısa adı wısc-r olan Wechsler zeka testi, Cattel zeka testi, binet zeka testi en çok bilinen zeka testleridir.

Bebek zeka testi

Bebekte zeka testi uygulaması ise diğer yaşlara uygulanan zeka testlerine göre daha zordur; çünkü bebeklerde zeka testi uygulamasının  isabet oranı daha zayıf olabilir. Bu nedenle bebeklerde zeka testinden ziyade gözleme dayalı ve o yaştaki çocuklarla kıyaslanarak uygulanacak gelişim testi uygulaması tercih edilmelidir. Hamilelikte 2 li, 3 lü zeka testi diye de bilinen tarama testleri zeka testi ile karıştırılan bir kavramdır ve bazı hamilelerin bu testler için psikologlara başvurdukları da olur ancak psikologların yaptığı zeka testleri doğmuş çocuklara uygulanır.

Zeka testi merkezi

Psikologlarca uygulanan gerçek zeka testi bir çok merkezde yapılır ve sadece zekayı ölçmeye yönelik bir zeka testi merkezinden söz edilemez. İnternette yer alan ve zeka testi iq testi diye isimlendirilen sertifikasız testlerin hiç bir geçerliliği yoktur.

İşe alım sürecinde uygulanan testler

İşe alım sürecinde personel adaylarına veya bireysel olarak herkes için zeka testi uygulamaları hakında daha fazla bilgi için: işe alım sürecinde uygulanan testler yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda zeka testi soruları, puanlaması ve değerlendirmesi konularını anlattık. Zeka testi yapmak ve çözmek birebir uygulama gerktirir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için onlineterapiler@hotmail.com e-posta adresimizden bize ulaşabilir, zeka ile ilgili merak ettiğiniz diğer bilgiler ve sık kullanılan zeka testleri için şu yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:
zeka geliştirme
zihin açıcı bitkiler
zeka geriliği ve nedenleri


Yayın tarihi: 08/07/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

EtiketlerZeka testi nedir, aykü nasıl ölçülür. iq ölçme ve hesaplama testi. Zeka testleri soruları puanlaması ve seviyeleri. Bedava ücretsiz IQ testi olur mu,test çöz yap ve uygula

|© 2010-2015 www.onlineterapiler.com