Anksiyete(kaygı bozukluğu) ile bunama riskiniz üç kat artıyor


Anksiyete yani kaygı bozukluğu yaşayanların bunama riskinin üç kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Yaygın anksiyete bozukluğu nedir ve nasıl tedavi edilir

Yaygın Anksiyete Bozukluğu, belli bir nesneye yere organa saplantılı düşünceye ya da zorlantıya odaklanmamış organizmada yaygın ruhsal ve fizyolojik kaygı belirtileri ile kendini gösteren bir bozukluktur.   

Anksiyete belirtileri:

1.Genel Görünüm ve Davranış: Hastada genel bir huzursuzluk, endişeli yüz, gergin duruş, hareketlerinde tedirginlik, çabuk irkilme, çabuk kızma, sabırsızlık ve bazen yerinde duramama vardır.

2.Konuşma ve İlişki Kurma: Hastanın sesinde heyecanlı bir titreklik, zor konuşma olabilir fakat konuşması düzgündür. İlişkilerinde endişeli, huzursuz, gergindir.

3Duygulanımda; -Korkuya benzeyen ve kötü bir şey olacakmış hissi.Korkunun sebebi ve nesneni belli değildir.

 Anksiyete testi:

Eğer bu belirtilerin çoğuna sahipseniz artık uzman bir psikologdan terapi alma vaktiniz gelmiş demektir. Çünkü anksiyete sorununuz tedavi edilmediğinde demans-unutkanlık-bunama başta olmak üzere geri dönüşü imkansız hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Örneğin İngiltere'de Staffordshire Keele Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre anksiyete tanısı alan hastalarda demans yani unutkanlık gelişme riski diğer insanlara göre  neredeyse üç kat daha fazla bulundu.

Anksiyetenin demans oluşturma riski depresyon ve serebrovasküler hastalıklardan daha güçlü bir risk faktörü. Çalışmanın yazarları yaşlılardaki bilişsel kaybın oluştuğu ilk deneyimlerin anksiyete ile geliştiğini düşünüyorlar.

Staffordshire Keele Üniversitesi'nden araştırmacılar demans tanısı almış 400 vaka ile demans tanısı almamış 1.353 kontrol gurubu hastayı karşılaştırmalı olarak incelendi.Yapılan arşiv araştırmasında Anksiyete tanısı almış kişilerde Demans görülme oranının anksiyete tanısı almayanlara göre 3 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Çeşitli risk faktörleri için düzeltme yapıldıktan sonra, demans hastalarında bu hastalık gelişmeden önce anksiyete tanısı alanların oranı önceden depresyon ve serobrovasküler hastalık tanısı alanlardan daha çok olduğu görüldü.

Önceden geçirilen hastalıkların demansla bağlantısında risk oranları ise şu şekilde sıralandı.

Depresyon ve anksiyete tanısı (2.9)
Serebrovasküler hastalığı (2.2) ve önceden depresyon tanısı ( 1.54) oranlarında demans görülme riskinde artışı tespit edildi.

Yyagın anksiyete bozukluğu ve tedavisi hakkında güncel ve yeni gelişmeler için: anksiyete bozukluğu ve tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yagın anksiyete bozukluğu videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=Ii2FHbtVJzc

11 Ekim 2012 Güncelleme: 15/06/2015

 

Anasayfa | Soru Sor | mmpi kişilik testi | Online Terapi| © 2010 www.onlineterapiler.com Tüm hakkı saklıdır