A'dan Z'ye her yönüyle online terapi ve psikolog uygulamaları


 

Online terapi nedir? Online psikolog uygulamaları hakkında en çok merak edilenler

 

Güncel psikolojik tedavi uygulamaları arasında her geçen gün trendi yükselen online terapi ve online psikolog uygulama siteleri gerek ücretleri gerekse ulaşım kolaylığı sayesinde terapiye ihtiyaç duyanlara muhteşem bir terapi deneyimi sunuyor. Yurt dışında ve Türkiye'de merak uyandıran uzaktan psikolojik yardım ve danışma uygulamaları psikologlar, akademisyenler ve psikolojik yardım ihtiyacı olanlar tarafından önemli bir ilgi görüyor.


Online terapinin tarihi gelişimi

Online terapi günümüzde ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 15 yıldır bilim çevreleri tarafından önemli ölçülerde tartışılmakla birlikte aslında tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Tarihte telepsikiyatri olarak adlandırılan online terapi uygulamaları 1959 yılında Nebraska Üniversitesi'nde, Nebraska Psikiyatri Enstitüsünce Norfolk Devlet Hastanesiyle yapılan işbirliği sonucunda kapalı devre televizyon sistemi ile uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise son 5 yıldır bu alanda hızlı bir gelişme olduğu görülmektedir. Telepsikiyatrinin tarihi gelişimi hakında daha fazla bilgi edinmek için telepsikiyatri konulu bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz

online terapi ve online psikolog
Online terapi ve yüz yüze terapi arasındaki farklılıklar ve benzerlikler

Online terapi mekansal farklılık dışında yüz yüze terapi ile yöntemsel açıdan bir farklılık göstermemektedir. Yüz yüze terapilerde uygulanan bilişsel davranışçı terapi, varoluşçu terapi, destekleyici psikoterapi gibi ekollar online terapi ile de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Hatta özellikle bilişsel davranışçı terapi hastalara ve danışanlara yazılı materyallerin öğretilmesini de içerdiği için online terapide daha etkili bir öğrenme süreci oluşturmaktadır. Her iki terapi uygulamasında da belirli bir süre vardır, belirli bir ücret uygulanır, haftalık veya günlük görüşme aralıkları vardır, takip görüşmeleri yapılır.

Online psikolog nasıl olunur

Yukarıda saydığımız özellikler bir online psikologta mutlaka bulunmalıdır. Bunun yanısıra online psikolog becerisi psikoloji bölümünden mezun olan ve psikolog ünvanı alan kişilerin internet teknolojileri konusunda kendisini yetiştirmesi ile kazanılabilecek bir beceridir. Bilgisayar ve internet ağları hakkında bilgi sahipi olmak önemlidir. İnternet üzerinden yapılacak terapilerde terapistin bu güveni danışanına vermesi önemlidir.


Online terapi eğitimi

Online terapi eğitimleri günümüzde daha çok internet üzerinden video konferans yoluyla gerçekleştirilen mesleki konulardaki eğitimler şeklinde tanımlanmaktadır. Farklı mekanlarda bulunan meslek elemanları ilgi duydukları konularda diğer uzamanlardan telekonferans yoluyla eğitim alabilmektedirler; ancak bu yeni bir uygulama değildir günümüzdeki tek fark internet gibi yeni kanalların oluşmuşmasıdır.

Online terapi eğitiminden asıl kastettiğimiz şey ise online terapi uygulayacak terapistlerin yetiştirilmesidir. Online terapi bu uygulama için gerekli teknolojiler konusunda eğitim almış yeterli kişiler tarafından yapılmalıdır. Ancak şuan için ISMHO nun bazı girişimleri dışında online terapi eğitimi veren ve online psikolog yetiştiren herhangi bir kurum ya da kuruluş yoktur. Bu nedenle eğitim şartı sağlanamadığı durumlarda online terapi konusunda deneyimli ve bu alanla ilgili bilimsel çalışmalar yapan psikologlar tercih edilebilir.


Online terapinin avantajları ve dezavantajları


Online terapi ücretleri ne kadar?

Online terapi için en çok merak edilen ve soru sorulan konuların başında online terapi ücreti gelmektedir. Online terapi üceretsiz mi yoksa ücretli mi? Bir çok online terapi sitesi yüzyüze terapiler gibi online terapi hizmetini de ücretli bir hizmet olarak sunmaktadır. Bunun aksini düşünüp ücretsiz online terapi beklentisi içine girmek internet kullanıcı sayısının milyarları bulduğu dünyamızda pek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Yurt dışındaki bazı ülkelerde özel sigorta kurumları online terapi uygulamalarını da karşılamaktadır. Yine bazı hayır kurumları telefonla yardım ve yönlendirme, rehberlik gibi kısa süreli online yardımlar vermektedir; ancak Türkiye'de henüz ücerstiz online terapi uygulaması yoktur.Ülkemizde en güncel online terapi ücerteleri süreye ve uygulanan yönteme göre fiyatları değişmekle birlikte 45TL den başlayıp 200TL ye kadar değiğişmektedir.Online terapi ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için online terapi ücretleri konulu bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz

 

Online terapi hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Online terapi hizmeti almak isteyen kullanıcıların zarar görmemeleri için önerilerimize dikkat etmeleri faydalı olacaktır. Psikolog olmadığı halde kendisini psikolog olarak tanımlayan, terapi uygulaması yaptığı yönünde yanıltıcı reklam ve içerik barındıran sahte psikologlara malesef internet ortamında sıkça rastlıyoruz. Bu tür maduriyetlerden korunmak için öncelikle online terapinin geleneksel yöntemlerle, yani psikoloğun kliniğindeki koltukta oturarak yapılan terapi uygulamalarından farklı olmadığı bilinmelidir. Kliniklerde terapi için gereken meslek etiği ve yasal şartlar ne ise internet ortamındaki terapilerde de bu şartlar aynen geçerlidir.

Online terapinin yüz yüze terapiden tek farkı danışanla terapistin aynı mekanda bulunmadan terapotik iletişime girmesidir. Bu nedenle klinik ortamda uygulanan terapilerde dikkat edilmesi gereken tüm kurallar online terapi için de geçerlidir.

online terapi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Online terapi hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken başlıca konular şunlardır


İnternetten psikolog seçerken nelere dikkat edilmeli ve hangi özellikler aranmalı


Online terapi bilimsel bir yöntem midir?

Online terapi hakkında yurt dışında özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde makale, araştırma, yüksek lisans ve doktora tezleri, kongre ve sempozyum çalışmaları başta olmak üzere ciddi bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Yapılan bu araştırmaların hemen hemen tamamı online terapinin ağır psikotik hastalıklar dışındaki diğer psikolojik sorunlar için yüz yüze terapi kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Türkiye'de online terapi uygulamaları hakkında bilimsel çalışma ve uygulama yapan psikologlar

Online terapi ve online psikolog uygulamaları ülkemizdeki yeni çalışma alanlarındandır. Özellikle 2010 yılından itibaren Türkiye'de yapılan bazı bilimsel online terapi makale çalışmaları bu alanda ülkemizdeki ilk çalışmalardır.

Dr.Shereen Khan tarafından yazılan ve Dünyanın en iyi 40 Üniversitesinden biri olan The British Columbia üniversitesi tarafından onaylanan "Online Therapy: Client and Counsellor Experiences" konulu doktora tezi.


Online terapide kullanılan başlıca yöntemler nelerdir

Online terapi; web siteleri üzerinden online yazışma, e-posta ile danışma, kameralı görüşme, telefonla görüşme ve kendi kendine yardım kılavuzları gibi yazılı materyal paylaşımı yöntemleriyle uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden en sık başvurulanı skype gibi online görüşme uygulamalarının yapıldığı web tabanlı internet uygulamalarıdır.

Online terapi sitesi ile psikolojik yardım veren uygulamaların özellikleri nelerdir

Online terapi uygulamaları ve uzaktan psikolojik yardım hizmeti veren bir çok online terapi sitesi vardır. Bu uygulamaların üç ana türü olduğu görülmektedir. Bunlar; 1) Bilgi ve danışmanlık veren web siteleri, 2)-Geleneksel yardım kuruluşlarının web siteleri 3) Online psikologların bireysel olarak hizmet verdiği sitelerdir.


Online terapi kimler ve hangi psikolojik sorunlar için için uygun bir yöntemdir

Yapılan araştırma sonuçlarına göre online terapi şizofreni gibi ağır psikolojik hastalıklar ve madde bağımlılığı için diğer sorunlara göre daha düşük başarı göstermektedir. Ancak ilaç tedavisi görüp hastalık belirtileri ve atakları yatışmış psikotik hastalarda tedaviyi takip amaçlı görüşmeler ya da psikoeğitim için uygun bir yoldur.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre online terapinin en çok yarar sağladığı hastalıklar ve psikolojik sorunlar ise şunlardır: aile danışmanlığı,anksiyete,panik bozukluğu,yeme bozuklukları,travma sonrası stres bozukluğu,karmaşık kayıp ve yas,tekrarlayan baş ağrısı, kulak çınlaması,major depresyon,cinsel sorunlar,fobiler,kişilik bozuklukları, histeri ve hipokondriazis,obsesif kompulsif bozukluk. Yine hastalık sayılmayan aile ve evlilik sorunları, yaşam koçluğu, kariyer ve okul sorunları gibi sorunlar için de uygun bir yoldur.


Online terapi çeşitleri


Online terapi kimler için uygun bir yöntem değildir

Online terapi şizofreni gibi ağır psikiyatrik bozuklukların atak dönemlerinde,disosiyatif bozukluklar, intihar düşüncesi olanlar ve 18 yaşın altındakiler için uygun bir yöntem değildir.


Online terapiye başvururken hangi yöntem sizin için daha uygundur

Probleminiz çok karmaşık değilse ve belirginse, sadece kısa bir öneriye ihtiyaç duyuyorsanız e-posta ile danışma sizin için uygun olabilir.

Eğer sorununuz karmaşıksa (evlilik sorunu,depresyon,cinsel sorunlar,ilişki sorunları,panik bozukluk vb.) ve uzun süredir devam ediyorsa canlı psikolojik yardım uygundur. Bu durumda psikologla önceden belirlenecek gün ve saatler de belirli bir süre konuşarak ya da yazışarak terapi sizin için daha uygun bir yoldur.

online terapi etik kuralları
Online terapi için etik kurallar

Online terapi uygulamaları için etik kurallar belirleme çalışmaları gerek dünyada gerekse ülkemizde çeşitli dönemlerde yapılmıştır. Amerikan Psikoloji Derneği (APA)'nın başta olmak üzere belirlediği bazı taslak etik kurallar bulunmaktadır. Ancak çalışmalar şuan için taslak aşamasındadır. Online terapi uygulamalarında dikat edilmesi gereken başlıca etik kurallar şunlardır:

Online terapi Etik kuralları hakkında daha fazla bilgi edinin

 

online terapi için kullanılan psikoterapi ekolleriOnline terapilerde yaygın olarak uygulanan psikoterapi ekolleri ve yöntemleri

Online terapi uygulamalarında en sık kullanılan yöntem Bilişsel davranışçı terapidir. Çünkü bilişsel davranışçı terapilerde yazılı ve görsel materyal kullanımı, eğitimler ve ev ödevleri kritik öneme sahiptir. Bu eğitim ve uygulamaların yazılı olarak yapılması, seanslarda konuşulanların daha sonra da okunabilmesi gibi kolaylıklar sağlayarak terapinin etkinliğini ve faydasını artırmaktadır. Online terapi için uygulanabilecek diğer psikoterapi yöntemleri ise şunlardır:


Online terapi hizmetine en çok kimler başvurmaktadır

Online terapi uygulamalarına daha fazla başvurmaktadırlar.


Online terapi ve psikolog ile ilgili medya uygulamaları

İnternette en çok izlenen rahatlatan online terapi müzik videoları şunlardır:


Rahatlatan online terapi müzigi, online... paylaşan: onlineterapi

Online terapi ile ilgili kamu yararına çalışmalar yapan dernek isim ve adresleri

Online terapi hakkında faydalanılabilecek kaynaklar

Bozkurt, İ (2013). "Psikolojik yardım uygulamalarında yeni trend: Online terapiler" International Journal of Human Sciences.

 

ABD ve avrupa ülkelerinde bir çok online terapi sitesi bulunmaktadır.Online terapi ve psikolog uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgiler edinebileceğiniz başlıca türkçe online terapi siteleri şunlardır:

www.onlineterapiler.com

https://www.youtube.com/channel/UCiaYfQCc_RcekeP9HkJk6Og

https://www.youtube.com/channel/UCiaYfQCc_RcekeP9HkJk6Og/feed

New York Times:  Terapist olmadan Terapi deneyin

Bilişsel davranışçı terapi uzun süren depresyon ve diğer ruh sağlığı sorunları için en etkili tedavi olarak kabul edilmiştir. Artık bu tedavi için bir terapiste gitmenize gerek yok. Aynı anda bir çok kişinin çok düşük maliyetlerle terapi görmesini sağlayan online terapi psikolojik tedaviler için bir devrim yaratabilir.

Fox News: Online terapi sizin için doğru yöntem mi: http://www.foxnews.com/health/2015/07/17/is-online-therapy-right-for/  

 

Bu makalemizde A'dan Z'ye online terapiyi tüm ayrıntılı yönleriyle inceledik. Online psikolog ve terapi uygulamaları hakkında görüş, öneri ve yorumlarınızı paylaşmak; daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve online terapi hakkında şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

© Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden haber nitelikli kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz. Makelenin tamamı yazarının izni olmadan yayınlanamaz, kopyalanamaz.