Siesta yapan daha kolay öğreniyor


İslam kültüründe 1500 senedir sünnet olarak uygulanan öğle uykusu(kaylule) nin öğrenmeyi de olumlu yönde etkilediği bulundu.

Amerikalı bilim adamları, gündüz uykusunun sadece yorgunluğu almakla kalmayıp, beynin yeni bilgileri öğrenme yetisini artırdığını tespit etti. California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, beynin yeni öğrenilecek bilgiler için kısa süreli hafıza süreci oluşturacak yer yaratmak amacıyla uykuya ihtiyacı olabileceği kaydedildi.

Deneyde, sağlıklı yetişkin deneklere sabahleyin zor bir anlama testi uygulandı ve genellikle tümü benzer notlar aldı. Daha sonra bunların yarısı ‘siesta’ yapmaya gönderildi, ardından da başka bir test yapıldı. Bu sefer uyku çekenler, uyumayanlardan daha iyi sonuçlar aldı.

Bilim adamları, beynin elektrik faaliyetini kontrol ettiklerinde bu sürecin, derin uykuyla rüya süreci arasındaki bir uyku aşaması olabileceğini ve hızlı göz hareketi olmayan bu aşamada, beynin hippokampüsünde bulunan gerçek temelli hatıraların geçici bellekten ön-yüz korteks adı verilen bölgeye taşındığını düşünüyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com

online terapi Anasayfa | Soru Sor | Kişilik testi | Online Terapi | © 2010 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır