Tele psikoloji, tele psikiyatri

 

Telepsikoloji ve Telepsikiyatri uygulamaları

Telepsikoloji ve telepsikiyatri online terapi olarak bilinen uzaktan psikolojik yardım uygulamalarıyla ilgili bir kavramdır. Daha çok APA tarafından kullanılan bu kavram; uzaktan iletişim kurmayı sağlayan telefon, internet bağlantılı bilgisayar, televizyon, radyo gibi çeşitli teknolojik araçlarla yapılan online terapi uygulamalarının genel adıdır. Ülkemizde uzaktan psikolojik yardım uygulamaları için yerleşmiş kavram ise online terapi kavramıdır.

Telepsikoloji,Telepsikiyatri ve online terapinin tarihi gelişimi

Telepsikiyatri hizmetlerinin ilk kullanımının 1959 lara kadar gittiği görülmektedir. 1959 yılında Nebraska Üniversitesi'nde, Nebraska Psikiyatri Enstitüsü ile Norfolk Devlet Hastanesi arasında yapılan işbirliği ile kapalı devre televizyon sistemi kullanılarak görsel ve işitsel danışma, eğitim, öğretim ve araştırma uygulamaları yapılmıştır. 1968’de ise telepsikiyatri adıyla yapılan uygulamalar (Massachusetts Hastanesi’nde) 1970’li yıllarda hastane çevresindeki okul, hapishane ve mahkemelere doğru genişletildi.Terapötik müdahale için internet kullanımı ise 1995'te ABD başlamıştır.

telepsikiyatri-telepsikoloji

 

 

 

 

 

 

1960’da Dr.Frank Menolascino tele psikiyatri uygulamaları için telekonsultasyona katılıyor.

telepsikiyatri-telepsikoloji

 

 

 

 

 

 

Tele psikoloji uygulamaları yapılan Enstitü Kayıt tesilerinden bir görüntü

telepsikiyatri-telepsikoloji

 

 

 

 

 

 

Online grup terapisi uygulamalarından bir görüntü
©Telif hakkı. Bu yazıdan sitenin çalışır şekilde lingi verilmeden alıntı yapılamaz

Telepsikiyatriye Avrupalı psikiyatristlerin bakışı değişti, darısı Türk psikiyatrsitlerinin başına

Yakın zamana kadar bazı psikiyatristlerin internette yazdıkları yazılarda geleneksel terapi yöntemlerine sıkı sıkıya bağlı olduklarını, online terapide neymiş, öyle saçmalıkmı olur, tedavi klinikte yapılır, görmediğin hastaya psikolojik yardım yapılamaz gibi düşünceler ifade ettiklerini görüyoruz. Bizde onları dinliyoruz ve kendilerini anlayışla karşılıyoruz. Bilseler böyle davranmazlar anlayışıyla hareket ederek değişicekleri günü bekliyoruz.

Yeniliğe kapalılığın sonucu olarak insan bilmediği şeye şüpheyle bakacağından internetin dünyada nelere kadir olduğunu ve etkilerini öğrenene kadar tele psikiyatriye karşı çıkanlar olacaktır elbet. Ama bununda çok uzun süreceğini sanmıyorum. Çünkü artık internetten koku transferi yapma gibi akla hayale sığmayan şeyler yapılmaya başlandi o nedenle terapi neden yapılamasın.

Avrupanın en büyük psikiyatri meslek örgütü de telepsikoloji ve telepsikiyatriyi anlattı

2012 yılında yapılan ve Avrupanın en büyük psikiyatri meslek örgütü olan APA kongersinde artık tele psikoloji ve tele psikiyatri uygulamalarının dünyada azımsanamayacak boyutlara ulaştığı ifade edilerek sempozyum gündemine alındı. Tele psikiyatri alanında başarılı çalışmalar yapan psikiyatrislerin sunumları büyük bir ilgiyle dinlendi. Birçok psikiyatrist bu alandaki başarı öykülerini paylaştı.

Sonuç
APA tarafından Telepsikiyatri ve Telepsikoloji olarak ifade edilen Türkçe olarak benim kavramlaştırdığım: "Uzaktan psikolojik yardım uygulamaları" yani online terapi olan hizmetleri dünyada önüne geçilemeyen bir hızda büyümeye devam ediyor. Bu hızın önünde durmak isteyenlere de bilimsel verileriler bir bir hatalı düşündüklerini gösteriyor. O nedenle online terapinin psikiyatrik hizmetler içinde yeralması gerektiği gerçeği artık kabul edilmeli ve hangi hastalıklarda veya tedavi ve değerlendirmenin hangi aşamasında nasıl faydalanılabileceği tartışılmalıdır. Uygulamanın etik ilkeleri ve uygulama standartları belirlenirse uygulamanın gelişimi daha da hızlanacaktır. Bunun için önyargıları bırakmak, atgözlüklerinden kurtulmak gerekiyor; çünkü dünya gerçekten dönüyor hemde çok hızlı bir şekilde...

Online terapi hakkında daha fazla bilgi edinin


Yayın tarihi: 17/07/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com