İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli

 

 

İş görüşmesine giderken nasıl bir kıyafet seçilmeli ve nasıl giyinmeli

 

Bir iş görüşmesine gidiyorsunuz ve kendinizden gayet eminsiniz. Tam aradıkları kişinin siz olduğunu düşünüyorsunuz. Özgeçmişiniz iyi, eğitim durumunuz yeterli ve aradıkları iş konusunda tecrübelisiniz. Tüm bu düşüncelerle ve yeni hazırladığınız CV nizi sırt çantanıza atarak iş yerine doğru hareket etmeye başladınız. Ama bir dakika durun! bir terslik var: sırt çantası mı! Eğer üzerinizde bir kot pantolon ve t-shirt varsa belki bu çantanızla uyumlu bir görünüm oluşturabilir; ancak buna karar vermeden önce kendinize şu soruları sormalısınız:

İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeliyim?
iş-meslek-kariyer-danışmanlığı

İş görüşmesine giderken giyim önemli bir ayrıntıdır ve iş görüşmesindeki başarı ile kıyafet arasında çoğu zaman doğru bir orantı vardır. Bu nedenle iş görüşmesinde giyime önem vermelisiniz. Genellikle iş görüşmelerine giderken takım elbise giymek tercih edilir ve bu iyi bir fikirdir. Bunu siz de deneyebilirsiniz. Takım elbiseniz başvuracağınız iş yerine uygun model ve tonda seçilmeli, resmi bir görünüm istiyorsanız düz, lacivert veya koyu gri bir takım elbise seçimi uygun olacaktır. Takım elbisenizi yeni almak zorunda değilsiniz, kıyafetinizin yeni ve özenli görünen bir takım elbise olması yeterli olacaktır.

Rahat bir ortamda çalışılacağım bir iş için başvuruda kıyafetim nasıl olmalı?

Başvuracağınız işyerindeki çalışma biriminiz eğer resmi nitelik gerektirmeyen  rahat bir ortam ise örneğin bir depo katında çalışacaksanız o zaman iş görüşmesine de iş yerindeki insanların bir gün içinde giydikleri kıyafete benzer ve onlardan biraz daha özenli bir kıyafet seçebilirsiniz.

Nasıl bir ayakkabı giymeliyim?

İş görüşmesine giderken ayakkabı seçiminiz önemli bir ayrıntıdır. Ayakkabınız mutlaka kapalı olmalı, sandalet, terlik görünümlü ayakkabılar kesinlikle tercih etmemelisiniz. Herzaman siyah ayakkabı tercih edilmeli. Lacivert bir takım elbise giydiyseniz altına siyah renkte, ucu küt olmayan ve kapalı bir ayakkabı seçebilirsiniz. Kadınlar çok abartılı olmamakla beraber uzun topuklu bir ayakkabı tercih etmeli. Ayakkabılarınız  yeni boyanmış ve cilalı olmalı.

Tırnaklarım nasıl olmalı?

Erkeklerin tırnakları kesilmiş olmalı. Kadınların tırnakları ise çok uzun olmamalı ve uzun olan tırnaklar sade bir renkle boyanmalı ya da sadece cilalı olmalı

Görüşme sırasında takı takabilir miyim?

Sade bir takı takmanızda sakınca yok, bu sizin bireysel tercihlerinizin olduğunu ifade eder ancak çok büyük halkalı küpeler veya iri kolyeler, hareket edince ses çıkaran bileklikler tercih edilmemeli.

Makyajım nasıl olmalı?

Makyajınız olabildiğine  sade ve basit olmalı.

Yanımda nasıl bir çanta bulundurmalıyım?

Kadınlar kıyafetine uygun renkte ve sade, elinde tutabileceği orta-küçük boy bir çanta tercih etmeli. Erkek veya kadın isterse yanında bir evrak çantası ya da klasör taşıyabilir.

Vücudumda dövme var iş görüşmesi sırasında görümeli mi?

Bir çok mülakatçı vücudunda dövme olan kişiler hakkında ön yargılı olabilir, bu riski almamak için dövmenizin görünmemesini tercih edin.

İş başvurusu yapacağınız işyerindeki personelin ve patronun nasıl giyindiğini muhakkak gözlemleyin.

Bu aslında çok basit; ancak çoğu kişinin aklına gelmeyen bir ayrıntıdır. İş görüşmesine gitmeden önce hangi giysi ve kıyafeti giyeceğinize karar vermek için o işyerine personelin izinli olmadığı bir günde gözlem amacıyla veya müşteri olarak gidip nasıl giyindiklerine bakın. Bu işyerinin kıyafet ve dış görünüş konusundaki kurum kültürünü anlamanızı sağlayacaktır. Başvuracağınız birimdeki personelin giyiminden biraz daha özenli şekilde iş görüşmesine gitmeniz isabetli bir karar olacaktır.

 

İş ve kariyer danışmanlığı ile işe alım süreçleri hakkında daha fazla bilgi ve uygulamalar için aşağıdaki şu yazılarımızdan da bilgi alabilirsiniz:

» İş meslek ve kariyer danışmanlığı

» İşe alımlarda uygulanan testler

» Zeka testi iq

» mmpi testi (kişilik testi)


Yayın tarihi: 17/09/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com