İş meslek ve kariyer adnışamlığı

 

İş meslek ve kariyer danışmanlığı

İş danışmanlığı iş başvurusu yapacak meslek sahipleri ya da personel seçimi yapacak şirketler adına yapılır. Kariyer danışamanlığı ise iş ve meslek danışmanlığı hakkında kendini geliştirmiş iş danışmanı psikologlar tarafından kişisel danışmanlık veya şirket danışmanlığı şeklinde yapıldığında personel seçimi ve yerleştirmesinde profesyonel yardım sağlar.

İş ve meslek danışmanlığı, meslek sahipleri ve işverenlere ne katkı sağlar
kariyer danışmanlığı

İş ve meslek danışmanlığı İş veya meslek seçmi olarak iki boyutta yapılır. Meslek danışmanlığı aşamasında ilk defa işe başlayacaklar ya da daha önce bir işte çalışıp iş değiştirmek isteyenlere yeteneklerine uygun mesleklerin tanıtımı şeklinde yapılırken iş danışmanlığı ise iş ve iş seçimi hakkında meslek sahiplerini bilgilendirmenin yanısıra işyerlerine de uygun personel seçiminde daışmanlık yapmayı kapsayan bir hizmettir. Şirketler hangi pozizyonda hangi meslek sahiplerinin daha başarılı olabileceğini öğrenirler ve ona göre personel istihdam ederler. Meslek sahipleri ise meslekleriyle ilgili hangi alanlarda çalışabileceklerini daha isabetli olarak değerlendirebilirler.

Danışmanlık hizmeti kimler tarafından yapılır

Danışmanlık hizmetleri, dünyada ve ülkemizde iki şekilde yapılıyor:
1-Bireysel hizmet sunumu
2- Kurumsal hizmet sunumu(eğitim danışmanlık firmaları gibi)
Bireysel danışmanlık hizmetleri insan kaynakları danışmanlığı alanında kendini geliştirmiş üniversite hocaları veya psikologlar tarafından serbes meslek uygulaması şeklinde yapılır. Kurumsal danışmanlıklarda is eklasik olarak insan kaynakları danışmanlık şirketleri ve firmaları tarafından bu hizmet verilir.

İşe alımlarda çıta yükseliyor
(Haber: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/56452.asp)

Büyük grupların işe alımlarında kişilik, yetkinlik ve psikometrik gibi testler uygulanıyor.Büyük şirketlerde mülkatların yanısıra işe alımlarda testlerden de yararlanılıyor. Türkiye‘nin 2 büyüğü Koç ve Sabancı kişilik, Eczacıbaşı yetkinlik testleri ve kişilik envanteri, Alarko da psikometrik testler uyguluyor.

SABANCI VE ECZACIBAŞI HOLDİNG
Adaylara başvurdukları göreve uygun olarak ön görüşmeden önce ya da sonra yetkinlik testleri, aday seçiminin son aşamasında ise kişilik envanteri uygulanıyor. Ancak bu testler tek bir seçme kriteri olarak değerlendirilmezken, esas olarak yapılan iş görüşmelerine yardımcı olacak bir araç olarak kullanıldığı belirtiliyor.

ALARKO HOLDİNG

Alarko‘da işin özelliklerine göre, yabancı dil testleri veya psikometrik testler uygulanıyor.


Bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmetlerinin birbirine göre avantajlı yönleri nelerdir

Kurumsal danışmanlık firmaları şirket olduğu için ulaşılabilirliği daha kolaydır. Köklü bir firma ise materyal ve uygulama zenginliği daha çok olabilir.

Bireysel danışmanlıklar ise kurumsal danışmanlıklara göre daha ekonomiktir. Çünkü bu hizmeti alan şirketler veya kişiler danışmanlık firması ile anlaştığında muhtemelen bu danışmanlık firması da ya üniversideden bir hoca ile anlaşacak ya da alanda çalışan bir psikologla anlaşacaktır. Bu durumda aracılık hizmeti olmadan direkt işi yapana ulaşıldığında maliyet de yarı yarıya düşmüş olacaktır.

Diğer yaygın danışmanlık türleri nelerdir

Diğer danışmanlık türleri olalark Kariyer danışmanlık, eğitim danışmanlığı, yönetim danışmanlığı, güvenlik danışmanlığı ve işkur danışmanlığı yaygın olan danışmanlık alanlarıdır

İş ve kariyer danışmanlığı ile işe alım süreçleri hakkında daha fazla bilgi ve uygulamalar için aşağıdaki yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:

» İş, meslek ve kariyer danışmanlığı

» İş görüşmesinde giyim

» İşe alımlarda uygulanan testler

» Sağ beyin sol beyin testi ve özellikleri

» Zeka testi iq

» mmpi testi (kişilik testi)


Yayın tarihi: 23/07/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com