|ANA SAYFA | | | SORU SOR | | | KİŞİLİK TESTİ | | |ONLİNE TERAPİ

 

 

Kilo alma ve alınan kiloyu verememe kişilik özelliklerinizle ilgili

Çevrenizdeki kilolu ve aşırı zayıf insanları incelediğinizde kilolu insanların genel de rahat ,kafasına fazla birşşey takmayan yapıya sahip olduğunu; kilo alamayanların ise çok ince fikirli olduğunu gözlemlemişsinizdir. Bu küçük gözlemle bile varacağınız sonuç: Killo almak veya vermek ile kişilik özellikleri arsında önemli bir ilişiki olduğudur.

Yapılan bazı araştırmalara göre (Florida State Üniversitesi)  dürtüsel olan ve iradesi zayıf kişiler daha fazla kilo alıyor ve diyet uygulamalarında ise daha az kilo veriyor. Dürtüsel kişiler sevdikleri bir yiyecek gördüklerinde fazla düşünmeden, irdeleme yapmadan yeme eğilimi gösteriyorlar. Bu da dürtüsel davranmayan ve çok irdeleyen kişilere göre daha çok kilo almalarına neden oluyor. Ani verilen kararlar sonucunda yemek yiyen kişiler daha sonra pişman olsada iradedeki zayıflık nedeniyle bu dürtüsellik yine devam ediyor.

Ani kararlar veren, irdelemeyi yani ince eleyip sık dokumayı sevmeyenler yeme davranışında da bunu yaptıkları için daha çok kilo alıyorlar. Kilo vermek istediklerinde de diyete uymakta da çok zorlanıyor.

Kilo nasıl verilir
"Kilo verme amacınıza ulaşmak için kendinize inanmalısınız. Böylece diyetinizi ve aktif yaşamınızı geliştirme konusunda daha başarılı olursunuz. Kilo vermeye çalışan ve başarısız olan bireyler genelde iradesiz olduklarından şikayet ederler. Oysa insanları doğuştan iradeli veya iradesiz olarak ayıramayız. Çok iradesiz olduğunu savunan kişiyle sohbet ettiğinizde daha önce güçlü iradeyle başka konularda önemli başarıları olduğunu görürsünüz. Bu yüzden elde etmek istediğimiz her şey gibi kilo verme başarısı da sadece ‘isteme’ gücünüzle ilişkilidir. İstediğinize sahip olmakiçin tüm ihtiyaç duyduğunuz kaynaklara zaten çoktan sahip olduğunuzu hatırlayın, bunlar doğuştan hepimizde var.

* Ne istediğinizi net olarak ortaya koyun (doğru ve gerçekçi kilo hedefi önemli)
* Bu hedefe nasıl ulaşacağınıza karar verin (doğru destekleri keşfetmek)
* Kendinizi nasıl yüksek motivasyonla tutacağınız konusunda planlama yapın
Yukarıdaki üç temel noktayı başarmanız için aşağıdaki yedi strateji işinize yarayabilir.

1. Amaçlarınızın haritasını çizin: Yolunuzda devam edebilmenize, eylem planı belirlemek yardımcı olacaktır. “Film şeridi”, yapımcıların filmin her anını yakalamak için, adım adım uyguladıkları bir tekniktir. Benzer bir yolla, başarıya ulaşmak için amacınıza giden yolları adım adım belirleyip, parçalara bölebilirsiniz. Diyelim ki, üç ayda 10 kilo vermek istiyorsunuz. Bir uzman tablosu çıkarın ve her hafta, o tabloyu doldurun.

2. Başarınızı öngörün: Atletler, yarışı kazandıklarını hissetmek için her etabın her adımını zihinlerinde prova eder. Aynı şekilde, amaçlarınızı olabildiğince gerçek kılabilmeniz için, her bir senaryoyu zihninize görselleştirmek iyi bir yöntem olacaktır. Örneğin akşam yemeğine gittiğinizde hangi yemeği seçeceğinizi zihninizde belirleyerek gitmek gibi. 

3. Kendinizi sabote  etmeyin: Çoğumuz kendimizi farkında olmadan, “Hiçbir zaman kilo veremeyeceğim” gibi düşüncelerle sabote ederiz. Kendinizi, bu şekilde düşünürken yakaladığınızda, daha yapıcı cümleler kurmaya çalışın. Örneğin, “istediğim kadar kilo" veremedim ama bunu değiştirebilirim. Buna da, haftada üç kez egzersiz yaparak başlayabilirim.”

4. Kendinizin amigosu olun: Bazı insanlar, kendilerini mutsuz etmede epeyce ısrarcıdır. Ancak bir arkadaşınızı ‘şişman’ ya da ‘çirkin’ diye adlandırmazsınız, değil mi? Siz de, aynı saygıyı hak ediyorsunuz, o halde kendinizin en iyi arkadaşı olmayı deneyin. Gelişiminizi kutlayın ve olabilecek aksiliklere takılmamayı deneyin. Bunu yapmanın bir yolu, hayatınızın her bir alanındaki (kişisel, profesyonel ve fiziksel) becerilerinizi listelemektir. Yeteneklerinizi ve hünerlerinizi alt alta yazın ve bu listeye sıklıkla bakın.

5. Mükemmelliyetçi olmayı bırakın: “Ya hep, ya hiç” şeklinde düşünmemeye çalışın. Sadece bir yemekte ölçüyü kaçırdığınız için, diyetinizi bozmuş hissetmeyin..

6. Amaçlarınızı gerçekleştirin: Kilo verme amacınızı başarabilmenin önemli olduğuna inanıyorsunuz ama aynı şekilde harekete de geçmelisiniz. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, fiziksel aktivitenizi artırmak gibi. 

7. Kendinize inancınızı onaylayın: Kendinize güveninizin sarsıldığını mı hissediyorsunuz? Kendinize inancınızı pekiştirmeninin bir yolu, olumlu ifadelerdir: Basit, kendinizi onaylayan cümleleri olabildiğince tekrarlayın. Başarabilirsiniz, başaracaksınız, bunu yapabileceğinize inandığınız sürece!"

Kaynak:Milliyet.com.tr

Anasayfa | Soru sor | Kişilik testi yap | Online Terapi | © 2010 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır