Sağ beyin-sol beyin özellikleri ve testiSağ beyin-sol beyin teorileri meğer bir efsaneymiş

Utah Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda sağ beyin sol beyin teorisini doğrulayacak hiçbir bilimsel kanıt bulunamadı.

Araştırma sonuçlarına göre son yıllarda bazı iş mülakatlarında bile karşınızda oturan ukala bir yetkili tarafından bir kaç saçma soruyla tespit edildiği sanılan sağ beyin sol beyin özellikleri ve buna göre kişinin belli yeteneklere sahip olup olmadığının anlaşılması düşüncesinin herhangi bir kanıta dayanmadığı anlaşıldı.

Yaygın ve yanlış bir efsaneye göre:

Yaratıcı insanlar genellikle sağ beyinli, analitik insanlar ise daha çok sol beyinli şeklinde tanımlanır. Sağ beyin sol beyin testi ile kişilerin hangi beynini daha iyi kullandığ anlaşılabilir! Sağ beyni baskın olanlar şunları şunları daha iyi yapar sol beynini kullananlar ise bunları bunları daha iyi yapar!

Bu teori sadece bir efsane

Bu yaygın kanaatin aksine yapılan yeni bir bilimsel çalışma bu teorinin aslında bir efsane olduğunu söylüyor.Utah Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda sağ beyin sol beyin teorisini doğrulayacak hiçbir bilimsel kanıt bulunamadı.

Journal PLOS ONE Dergisinde MR görüntüleriyle beraber yayınlanan çalışmada 1.000'den fazla insanın beyni uyku esnasında, okuma esnasında ve sessiz olduğu anlar gibi çeşitli durumlarda görüntülendi ve bu farklı durumlarda beyin etkinliklerine bakıldığında herkesin beynin iki tarafını da kullandığı bulundu.

New York Üniversitesi tıp fakültesi  nöroloji kliniğinden Doç.Dr. Gayatri Devi ise asla  beyninin sadece sağ tarafını iyi kullanan veya beyninin sadece sol tarafını iyi kullanan insan olmadığını söyledi.

Hepimizde aynı beyin var!

İnsan beyni ağları kullanır. Örneğin beyinde dil yeteneği için ağlar vardır, sanat yeteneği için ağlar vardır, matematik yeteneği için ağlar vardır. Kullandığınız ağlardaki farklılığa göre diğerlerinden o alanlarda daha başarılı olursunuz.

Beynimizde farklı zamanlarda farklı programlar çalışıyor olabilir; ancak hepimizde aynı beyin vardır. Çeşitli beyin sendromlarında da görüldüğü üzere beyin işlevlerini sadece belli bir bölge üstlenmeyebilir. Bu nedenle insan yeteneklerini sınıflarken beynin yeteneklerini sağ ve sol ya da yarım, çeyrek şeklinde ayırmak doğru bir yaklaşım değildir.
İsanların toplumda işlevsel olabilmesi için beynin sağ ya da solunu, çeyreğini ya da yarısını değil beyindeki ağları ve her bölgeyi kullanması gerekir.

 

Konuyla İlgili diğer makaleler

» İş meslek ve kariyer danışmanlığı
» İş görüşmesinde nasıl giyinmeli
» işe alım sürecinde uygulanan testler
» zeka geliştirme
» Zeka testi
» zihin açıcı bitkilerYayın tarihi: 08/07/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden kısmi alıntı yapılamaz.Yazının tamamı kopyalanamz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPIkKişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com