Cinsel tiksinti bozukluğu: Nedenleri, tedavisi ve terapisi

cinsel tiksinti bozukluğuCinsel tiksinti bozukluğu nedir

Bu bozuklukta kadın cinsel ilişki kurmaktan tiksinti duyacak kadar rahatsız olur. 

Çoğunlukla , cinsel ilişki kurmamak için baş ağrısı, karın ağrısı çekme gibi gerekçelerle cinsel ilişkiden kaçınma davranışlarında bulunur.

Cinsel tiksinti bozukluğunun nedenleri
Cinsel istek bozukluğuna neden olan tüm etkenler aynı zamanda cinsel tiksinti bozukluğuna da neden olabilirler. Cinsel tiksinti bozukluğunda söz konusu etkenler genellikle daha şiddetlidir ayrıca cinsel taciz ve travmalara daha sık rastlanır.
Cinsel tiksinti bozukluğunda rol alabilen etkenleri, cinsel istek bozukluğuna neden olabilen etkenlere ek olarak şöyle sıralayabiliriz

  1. Cinsel korkular

  2. Cinsel travmalar.

  3. Cinsel kimlik ve yönelim sorunları.

  4. Ağır kişilik sorunları.

  5. Cinsel fobiler.

  6. Eş reddi.

Cinsel tiksinti bozukluğu ve isteksizlik tedavisi

Cinsel isteksizlik tedavisinde temel yaklaşım, kişide cinsel isteği azaltan etkenlerin bulunup ortadan
kaldırılması ve kişinin cinsel arzuları ile uyumlu bir cinsel yaşam biçiminin sağlanmasıdır. Eğer neden
herhangi bir hastalık, depresyon gibi psikiyatrik sorunlar ya da bir ilaç kullanımından kaynaklanıyorsa nedene yönelik bir tedavi stratejisi izlenir.Cinsel İstek bozukluğu tedavisinde cinsel terapiye yanıt oranı diğer cinsel sorunlara göre daha düşüktür. Güncel ve nispeten daha yüzeyde olan bir etkene karşı gelişmiş cinsel istek veya tiksinme bozukluğunda cinsel terapi yöntemleri işe yarayabilir ve denenmelidir. Daha erken dönemlere ait, kronik, yaşam boyu özellik gösteren ve derin dinamik nedenlerden kaynaklanan etkenler söz konusu ise sorunun ağırlığına göre dinamik yönelimli cinsel terapi ya da uzun süreli psikanalitik terapiler tercih edilmelidir.

Cinsel terapi

Evlilik çatışmaları, gebelik korkusu, cinsel fobiler veya kaçınmalar, katı dini inançlar, yaşla veya çekicilikle ilgili endişeler, eşe ilgi kaybı, yakınlık sorunları, eşin cinsel beceri eksikliği, güç dengesizliği, pasif agresif eş ve eşteki cinsel sorunlardan kaynaklanan istek bozuklukları için öncelikli olarak düşünülmelidir.


Tedavide amaç nedir

Tedavide çiftin cinsel iletişimlerinin arttırılması, cinsel isteklerini daha rahat ifade edebilmelerinin sağlanması cinsel yaşamlarındaki kısıtlılıkların kaldırılması amaçlanır. Ancak tedavide en önemli unsur cinsel isteği engelleyen unsurların bulunup ortadan kaldırılması ile kişinin gizli kalmış arzu ve fantezilerinin uyandırılmasıdır.

Dinamik yönelimli cinsel terapi


Cinsel istek bozukluğu eğer  maskelenmiş parafililer,kişilik sorunları, cinsel kimlik veya yönelim sorunları,dirençli cinsel fobiler veya kaçınmalar, ve cinsel dürtüler üzerinde kontrolünü kaybetme korkusuna bağlı ise; dinamik yönelimli cinsel terapi daha uygun olabilir.

Uzun süreli bireysel terapi


Cinsel terapi ile sonuç alınamayan ve dirençli ciddi kişilik bozuklukları, cinsel kimlik ve yönelim sorunları söz konusu ise uzun süreli psikanalitik veya diğer terapiler yararlı olabilir.


Cinsel tiksinti bozukluğu örnek vakası

Bayan G. 38 yaşında hos bir bayan .lisedeki sevgilisi ile evlenir.bayan G’nin başka bayanlarla cinsel deneyimler yaşama konusunda fantezileri ve hayalleri vardır ve bu durum onu zorlamaya başlar.kendinin lezbiyen olma fıkrı ve hayallerinin artması eşi ile olan cınsel yaşamına zarar vermeye başlar.

1, aşamada;Fantezilerini kabulenmesi onların homosexsuellik dışında başka anlamlarada gelebileceği çalışılır.2,aşamada; cinsel arzusundaki azalma ile ilgilenilir.

Cinsel tiksinti ve isteksizlik tedavisi hakkında videolu anlatım: https://www.youtube.com/watch?v=8mpDeie_voY

Cinsel sorunlarla ilgili güncel tedavi yaklaşımları hakkında bilgi için diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Cinsel sorunlarla ilgili ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Yayın tarihi: 25/03/2015

© İzinsiz alıntı yapılamaz. web sitelerine kısmi alıntılar için izin verilen kaynak gösterme şekli:
www.onlineterapiler.com sitesinden alınmıştır (link çalışır şekilde eklenmelidir).

 

|© 2015 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır